aslında daha önce açılmış olan egzozun çiğ yakıt atması başlığı ile dolaylı yoldan alakası olan durumdur. dilerseniz öncelikle o başlığı ziyaret edebilirsiniz.

(bkz: egzozun çiğ yakıt atması)

o konuda da bahsedilen katalitik konvertör gibi donanımlar aslında egzozdan alev çıkmasına engel olacak sistemlerdir. bunların bulunmadığı eski otomobiller egzozlarından alev çıkarmaya daha meyillidirler. Katalitik konvertör bulunmayan yani eski tip karbüratörlü motorlar silindire gönderilen yakıt konusunda dönemin teknolojileri kadar iyi değillerdi ne yazık ki. bunlar olayın doğal gerçekleşme yolları. Günümüzde yine farklı aparatlar, sistemler ve uygulamalar ile özellikle spor arabaların egzozlarından alev atmalarına olanak tanınıyor. bize de bunları ağzımız sulana sulana seyretmek kalıyor.

peki nasıl gerçekleşiyor bu alev atma olayı?

silindirde yanmamış olan bir miktar yakıt egzoza doğru atılmaya hazır olan gazlarla birlikte bu yola çıkıyor. egzoz manifoldundaki ve borulardaki sıcaklık hava ile birleşince, yani oksijen ile buluşunca yanma gerçekleşiyor. yani aslında bunun sebebine zengin karışım neden oluyor diyebiliriz. Tek nedeni bu değil tabii ki. Tahmin ettiğiniz üzere fakir karışım da buna neden olabiliyor. ateşleme ile ilgili bir gecikme ve arıza da yine egzozdan alev çıkmasına neden olabilir. silindir içerisindeki yakıt ateşlemenin gecikmesinden dolayı yanmayabilir ve egzoz yoluna yine gazlar ile girebilir.

spor otomobillerde bu mevzu nasıl gerçekleşiyor derseniz sanayi dilinde "kat iptali" denilen yani katalitik konvertör devreden çıkarılıyor ve yüksek beygir güçlerine sahip otomobiller genelde zengin karışıma yakın bir seviyede çalışıyor.

nasıl gerçekleştiriyorlar?

motor yüksek devirde iken ayaklarını aniden gazdan çekiyorlar. bunun sonucunda buji ateşleme zamanında çakması gerekirken erken olarak sıkıştırma zamanında çakıyor. yani tam motor yüksek devrini yakalamışken ayağı gazdan çekme sonucunda silindirden egzoza giden supap açılıyor ve daha tam olarak yanmamış yakıt ile egzoz gazı yola çıkıyor. haliyle normalin üzerinde seyreden egzoz sıcaklıklarına sahip oldukları için bu yolun sonunda oksijen ile buluşarak aleve dönüşüyorlar. bunun gerçekleştiği bir diğer olaysa yüksek devirleri yakalamışken vites atma.

daha birçok türevi vardır bu olayı gerçekleştirmenin ama temel neden aslında budur. birde bazı yarış otomobillerinde yer alan turbo lag'ın önüne geçmek için kullanılan sistem de buna yol açabilir. bu sistem ayak gazdan çekildiğinde turbo pervanelerinin durmaması için yanmamış olan yakıtı buraya gönderir. sıcaklık nedeniyle burada yanan yakıt turbonun dönmesini yavaşlatmaz ve tekrar gaza basıldığında lag'ın oluşmasını engeller. tabii ki turbodan çıkışı ile de yine alev ve patırtı sesi oluşturur.
sağda solda yanarken gördüğümüz çoğu lamborghini aslında bunu rölantideyken yaptığı için oluyor. araç soğuyamıyor ve başlarına bu mevzu geliyor.
Çocukluğum sayılabilecek dönemlerde ilk olarak subarularda rastladığım, o zaman için oldukça ilgimi çeken durumdur .
(bkz: Flame kit)
(bkz: mazda rx-8) 'de katalitik konvertörü iptal ederseniz motor ısındıktan sonra sürekli başınıza gelecek hadise. Tamponu bile yakabilir o derece. Ha iyi bir şey midir? Bence değildir. Wankelin egzoz gazlarının bu kadar sıcak olması motorun termal verimsizliğine işaret ediyor.
karbüratörlü bazı araçlarda gaz verirken kontak açıp kapatarak da yetinebileceğiniz durum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri