aracınızın egzozundan çıkan gazların doğayı ne kadar kirlettiğini ölçen ölçümdür.
genellikle doğru ölçülmez, yaklaşık 60tl'lik bir ücreti vardır. tüvtürk'te değilde dışarıda bir yerde yaptırmanız daha iyi olacaktır.
çift çıkış egzoz'unuz varsa ve emisyondan kalıyorsanız birinin içine bez tıkamamalarını isteyin. otomatikman emisyon değerleriniz yarıya düşecektir.
hemen önünüzdeki kamyonun yarım saat dip gaz sonrası icra ettiği olaydır. kesinlikle işe yarıyor.
katalitik konvertör'ü iptal edilmiş arabaların genellikle kaldığı ölçümdür.
bunun için ölçümü yapan kişiye 3-5 tl bir şeyler ateşlemek gerekebilir.
tüv'de yapıldığında tamamen stock araç da olsa kalınabilecek durumdur. Dışarıda yapmakta fayda var
Almanya'da inanılmaz sıkı olan ölçümdür. Özellikle yaşanan son skandallardan sonra daha da ciddi yapılmaya başlandı.
bir hafta evvel turturk'te 44 liraya yaptırdığım ölçüm. 7-8 lira da bunun ruhsatına bayıldık. gayette hızlı ve sorunsuz bir şekilde yaptırıp genel muayene tarafına geri döndüm.

ama geçemeyeceğinizden şüpheliyseniz tuvturk'te yaptırtmamanızı tavsiye ederim. zira ücret, muayene evraklarını teslim ettiğinizde veriliyor. muayeneden önce egzoz emisyona girip sonrasında genel muayeneye devam ediyorsunuz. ağır kusur olarak geçecektir, boşuna bir daha ayar çektirip muayeneye gelmeyin. evinizin yakınında bir yerde işinizi halledip gelin.
bundan sonra laboratuvar ortamı yerine gerçek sürüş koşulları altındaki verileri kâale alınacak test. volkswagen'in kuzey amerika pazarında patlayan skandalı sonrası avrupa'da herşeyin güllük gülistanlık devam etmesini beklemek olmazdı.

tabi iki durum arasında dağlar kadar fark olacak. yapılan bazı cinlikler işe yaramayacak. o yüzden kademeli olarak geçişi öngörmüşler. yani herkes herşeyin farkındaymış. avrupa standartı olarak belirlenen 80 mg/km nitrojen oksit miktarı 168 mg/km miktarına yükseltilmiş. bu oran 2020'de 120 mg/km'ye indilirecekmiş. üreticilere ekstra süre tanımışlar. yeni cinlik keşfedebilmeleri için...
koskoca volkswagen'in oynarken bir sakınca görmediği ölçüm. kimbilir özel servisler gerektiğinde nasıl eğip büküp onay veriyordur.
tekrar periyodu konusu hakkında sıkıntı yaşanan ölçüm.

ilk üç yaş sonrası her iki yılda bir yapılmalı,
10 yaşından sonra ise her yıl yapılması gereken ölçüm pulu.

araç muayenesi yine iki yılda bir yapılmaya devam edilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri