(bkz: Exhaust Gas Recirculation)

İngilizce açılım olarak Exhaust Gas Recirculation anlamına gelen, türkçeye ise egzoz gazının devridaimi olarak geçirilebilecek terim.

Ne işe yaradığı konusuna gelecek olursak eğer, silindirden atılan gazların %10'luk bir kısmı emme manifoldu üzerinden temiz hava ile tekrar buluşturularak silindir içerisine dönmesi sağlanmaktadır. bu atık gazların ne kadar kullanılacağına ise motor beyni karar vermektedir.

Bu döngü neticesinde, yani silindir dışına gidip tekrar silindire yanmaya dönen gazların içerisinde bulunan Nitrik Oksit (NO) ve Azot Dioksit (NO2) gibi zararlı gazlar iyice yanar.

Silindirden egzoza doğru giden gazın bir kısmı dışarı atılırken bir kısmı tekrar egr hattına döner, bazı otomobillerde bulunmasa da ara soğutucuda sıcaklığı düşürülen egzoz gazları, egr valfi sayesinde emme manifoldunda taze hava ile karışarak tekrar yanma işlemine katılır.

Yararları ise şöyledir. Öncelikle egzoza giden gazların içeride geri dönüşümü sağlanmış gibi bir şey olur ve egzoz emisyon değerlerini düşürür. Silindirler içerisinde yanma daha sağlıklı ve verimli hale gelir.


yakıt tassurrufuda sağlayacağı kanatındeyım:)
her 50.000 70.000 km de bir egr temizligi yapılmalı aksi takdirde performans düşüklügü,yakıt artışı başlar
egr valfinin'nin kirli olmasından arabanın 2.000 - 3.000 devir bandında gaz yememe, hız kesme gibi bir problemle karşılaşabilirsiniz. temizlenmesi de 100-200 lira arası ustasının keyfine göre değişim göstermektedir.

1 üst entry haklı çıktı. tecrübeyle sabit. aracım 85.xxx km'de.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri