Sorunsuzluğu ile yılların eskitemediği 1998 model ae101 kasa Corolla ile 2015 model ikinci nesil Auris'in %50 oranda kafa kafaya çarpıştırma testinin videosu. Yorumu bu otomobile hala 30.000 lira isteyebilenlere bırakıyorum
Sorunsuz diye efsane kasa corollaya binilip tost olunacağına 30.000 tlye daha güvenlikli araçlara bakılması gerektiğinin kanıtıdır. (bkz: Volvo)
corollanın euro ncap puanı 3 yıldız
www.euroncap.com/en/results/toyota/corolla/15494

şimdi bmw nin efsane kasası dedikleri e36 ya bakıyoruz 1.5tan 2 yıldız almış .
www.euroncap.com/tr/results/bmw/3-series/15459

honda civic 2.5 tan 3 yıldız
www.euroncap.com/en/results/honda/civic/15484

b5 passat 3 yıldız
www.euroncap.com/tr/results/vw/passat/15476

audi a4 2.5 tan 3 yıldız
www.euroncap.com/en/results/audi/a4/15458

volvo s40 4 yıldız
www.euroncap.com/tr/results/volvo/s40/15475

Liste daha uzar gider bu saydıklarım arasında hiçbiri corolladan daha ucuz değil sorunsuz değil yedek parçası ucuz değil.(Honda hariç onun piyasasıda corolladan daha uçuk zaten)
Neden efsane kasa corolla demişler. Çünkü lpgye uyumlu ve dayanıklı ki benzinde bakımları aksatılmadığı taktirde 1 milyon km yapabilen bir motora sahip. Alırken bile kmsini fazla düşünmeden alabileceğiniz bir araç lpg ile 200.000km yapmış bir corollanın motoru lpg ile 200.000 yapmış bir volvodan daha sağlıklıdır ve volvo illaki yağ yakar.
Yabancılar bile "Great corolla" diyor efsane corolla anlamında google yazınca direk efsane kasa çıkıyor.

edit: Ben bu yazıyı niye yazdım acaba.... ae101 corolla dünyanın en iyi sağlam en iyi arabasıdır 2015 modelden bile iyidir mi diyorum? Kendi senesindeki arabalarında şuan pek bir güvenliği yok diyorum o zaman piyasadaki 10 yaşın üstündeki bütün arabaları hurdaya ayıralım neye bineceğiz ondan sonra olmayan parayla ?
Araba bakımları aksatılmadan 1 milyon km görür de sen o kmyi görene kadar yaşayacak mısın diye sorarlar adama.

LPG uyumu, ucuz yedek parça, uzun ömürlülük feci şekilde can vermenin nasıl önüne geçebilir anlamış değilim. Evet o zamana göre sağlam olabilir ama o zaman geçeli çok oldu.

Kalkıp da şu görüntüyü savunmak ne akla sığar ne mantığa hele kalkıp yok lpg uyumu yok yedek parça demek işin ne kadar vahim, insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu yüzümüze tokat gibi vurur. He dersen kardeş biz kaza yapınca ikiye bölünen şahinlerde büyüdük evet maalesef öyle binlerce kişi yollarda öldü bu yüzden, ne yapalım hiç mi ders çıkarmayalım? Bu videoyu izleyip ama lpg uyumu çok iyi mi diyelim?

Bu kafalar ne zaman değişir bilmem, ben görür müyüm bilmem, o araba sorunsuzluğu ile yolda ilerlerken kimi ne zaman öldürür sen hiç bilmezsin.

Edit: Kırıcı olmayayım diye birazını kırptım.

Edit 2: Kendini ve çevrendeki insanları tehlikeye atacaksan evet binme arabaya, zorunluluk değil sonuçta. Kaldı ki aynı dönemin araçlarına bakarsak yukarıdakilerin aksine çoğu çarpışma testlerinde 4 yıldız alıştır. (1998 Audi A3, 1999 Ford Focus, 1999 Renault Megane, 1998 Vw Golf bu araçlarda hemen hemen aynı fiyatlarda ve hepsi 4 yıldız) Kaldı ki zaten bu kafalar değişmez para can sağlığının önüne geçer diyerek kapatmışım yazımı bari bunu kanıtlayan cinste yazılar yazmayın. Videonun verdiği mesaj sonunda kadının dediği gibi alabileceğiniz en güvenli arabayı alın, güvenlik lüks değildir. Bu kadar basit tabi anlayana, idrak edebilene. Bırak çok yaksın, bırak bozulsun sanayide sabahla ama eve dönebil. Çoluk çocuk gezmek için doblo alan zihniyetten bir farkı yok bu hareketin.
Aynen 98 modeliyle ciddi bir kaza yapmış biri olarak şu anda ne kadar şanslı olduğumu anladığım videodur.

Efsane olmasına efsanedir ama zamanındaki bu başarısının kazalarda çok dayanıklı olduğu için değil, sorunsuz, problemsiz, kronik arızalardan uzak durabildiği için elde etmiştir. Burada üzerinde durulması gereken şudur: Tabii ki eski otomobilleri alıp çöpe atalım demiyor kimse ama bu bir farkındalık yaratma videosudur. Eski otomobil kullanırken nasıl bir aracın içerisinde olduğunu bilinmelidir. Yeni otomobillere bir sürü para verirken belki de en çok üzerinde durmamız gereken nokta güvenlik konusudur.

Zamanında 1999 model bir VW Bora'nın (zamanında 4 yıldız alan bir otomobildi) bir servis minibüsüne vurup takla attırdığını ve Bora'daki kimsenin burnunun bile kanamadığına tanık olmuştum. Bu Corolla'daki kazam da öyle az değildi, ayağımı frene bile koyamadan dört yoldan çıkan otomobile vurmuş, o da gidip duradan araca çarparak durabilmişti. Hızım yaklaşık 40 km/s kadardı ve havayastığı patlamamıştı. Corolla dağılmıştı ama aracın içindeki 3 kişiye hiçbir şey olmamıştı.

Demeye çalıştığım şey bu tip araçlarda her kazada öleceksiniz diye bir şey yok, Corolla bizi zamanında iyi bir şekilde korumayı bilmişti, görevini başarıyla yerine getirmişti. Ama artık teknoloji ilerledi. Alınabiliyorsa yeni araçların tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Ayrıca hızımız biraz daha yüksek olsaydı kim bilir kaza nasıl sonuçlanırdı onu şu anda düşünmek bile istemedim.
Benzer videonun Chevrolet tarafından 59 ve 2009 Impala modellerinde de yapılmış olduğu olaydır. Amaç güvenliği vurgulamak elbet ama ülkemizde hala emniyet kemeri takma konusunda bile itiraz edildiğini düşündüğümüzde bizlerin bunu (laf meclisten dışarı, lütfen bilinçli sürücüler üzerine alınmasın) anlamasını beklemek biraz zor.

Chevrolet'nin videosunu şuradan izleyebilirsiniz: 1959 Chevrolet Impala vs 2009 Chevrolet Impala
bunlar da ilginizi çekebilir