Çok sorulan bir soru bu: Efficient Dynamics nedir? Ne işe yarar?

Kısaca şöyle açıklamaya çalışayım: BMW'nin geliştirdiği Efficient Dynamics, hem verimli hem de dinamik, yani sportif karakter verebilen motor teknolojisi anlamına geliyor. Bu bir teknoloji paketi aslında, yani bir çok parçanın birleşiminden oluşuyor sadece tek parça değil.

Bunların başında TwinPower Turbo denen teknoloji geliyor. Bu aslında tek turbo olan ama düşük devirlerde turbo gecikmesini engelleyen bir sistem. İçerisinde direkt enjeksiyon, çift VANOS gibi teknolojiler barındırıyor.

İkinci en önemli şeyse stop/start sistemi. Biliyorsunuz işte, ışıklarda durduğunuzda motoru kapatıyor. İlginç gelebilir, %5 ile %10 arasında tüketime katkıda bulunduğu açıklanıyor.

Uzun uzun hepsini açıklamaktansa ED içinde neler var onları yazayım: Yüksek basınçlı enjektörler, 8 ileri ZF şanzıman, enerji geri kazanım sistemi (ayağınızı gazdan kaldırdığınızda aküyü şarj eden sistem), hafif malzemeden üretilen gövde, elektrikli direksiyon (çevirmediğinizde sistem kapanıyor, motordan güç çalmıyor), eco-pro modu, şanzımandaki coasting modu (ayağını gazdan kaldır şanzıman ile motor kavramayı ayırsın), aerodinamik tasarım, sürtünme katsayısı azaltılmış lastikler gibi sistemler- parçalar.

Tüm bunların birleşimine Efficient Dynamics adı veriliyor. İngilizlerin bir sözü vardır 'More then sum of its parts' diye. Tam olarak bu işte. Tüm parçaların toplamından daha fazlası yani.

Başarılı ne diyelim...
tümünü gör
ilgili galeri