Yanma odası değimiz kısımda yakıtın patlaması ile oluşan basınç 124 bar’a kadar ulaştıran teknolojidir.
Bu 5 tonluk bir filin zemine uyguladığı basınç ile aynıdır. Ecoboost motorlar %50 alüminyum alışımdan yapılmıştır. .Bu nedenle motorun ısınma süresi daha hızlı, ağırlık ve titreşim dengesi ise daha verimli sonuçlar veriyor. Yakıt tüketimi konusunda çok başarılı bulmamış olsam da teknolojisi güzel.
1 litrelik Ford Fiesta'dan 140 beygir üretebilen teknoloji.
Tahmin ettiği kadar yürümüyor, test edildi onaylandı. Ayrıca katalog verilerindeki yakıt tüketimini yakalamak da çok zor.
Aslında yakıtı makul olsa 1.6 olanı alınır dediğim motordur. LPG sistemleri biraz pahalı oluyor bu tarz motorların .
Eco'su bir nebze , Boost 'u gayet iyi olan bir makinedir.
eco ismine aldanıp ekonomi beklenmesinin hata olduğu motordur. Ancak beklentilere güzel karşılık verir. İvmelenme çok hissedilmese de koca sedan focus 1.0 ecoobost 125hp olan versiyonu düz yolda 230 a kadar kesilmeden stabil çıkabilmektedir. 3 silindirlidir kendisi.
1.6 versiyonunda kesinlikle ekonomiden söz edilemez. Uzun yolda 140-150 bandında dahi 9 lt'nin altına düşmez. Ha 110-120 sabrı olan varsa belki.
verimli ve sessiz bir motor. yakıt konusunda eleştiren arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum. stock makineden 160 -180 beygir arası güç alıp 10L benzin çok demek, mantıklı değil. 1.6 insignia turbo 10-11L, passat 1.6 yaklaşık 11L, dsg 1.4 tsi 9-10L yakarken buna çok diyemezsiniz. ayrıca şanzıman olarak dsg kadar problemli bir şanzımanı da yok. Şehir içi 5L yakan var da benim haberim mi yok ? yıllarca 1.3 cdti kullandım o bile 6-6.5L dizel yakıyordu.

1.5 ecoboost mondeo kullanıyorum ve çok memnunum. Yol tutuşu, güvenliği yanında bence yakıtıda ideal. Ayrıca 8000km deki aracımın su an gösterdiği ortalama yakıt 8.7L/100KM

Benim düşüncem gönül rahatlığı ile alıp binebilirsiniz.

Birazcık fazla yakıt tüketen motor.
Ben açıkçası çok beğenmedim sistemi. Hem yakıt bir tık fazla hem de nedense motorda devir dönme isteği az. 1.0 ecoboost'ta test ettim, onda da yakıt tüketimi çok az değildi. Biraz daha geliştirilmesi gerek bence.
(bkz: ecoblue)
Uç bir örnek olacak olsa da Formula Ford yarış aracında da bu motoru görmek mümkün. Sırf pazarlama niyetine yapılmış olabilir ama işe yaradığı kesin.

Özellikle Chris Harris'in Ecoboost Formula Ford incelemesini izlerseniz, kuvvetle muhtemel sizin de daha sıcak bakacağınıza eminim.

Yol versiyonu deli gibi 5000 dB'de wastegate açmıyor olsa da yine de ufak modifikasyonlarla benzeri bir karakter yakalamak niye mümkün olmasın?

Bir project car için efsane olay olmaz mı? Şöyle bir 190E kasaya relic widebody(inceden, rocket bunny kadar değil), allta 200 küsür beygir, devasa turbo. Arka koltukları sök, cage'i yapıştır. Bride koltuklar, Takata emniyet kemerleri ve OMP direksiyonla Japon ve İtalyan zevkini harmanla.

Orta konsol radyo yerine HKS turbo basınç, yağ sıcaklık, wideband saatleri. Mekanik kilitli, 4.36-4.6 oranlı bir final drive.

4 pistonlu Wilwood kaliperlerle eşlenmiş drilled diskler ve komple yeni basınç hortumları.

Bir de şöyle güzelinden bir Haltech Elite' e bağlı sıfır loom. Bana bir şeyler oluyor...
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri