Ford'un önce ticari, ardından binek modellerinde kullanmaya başlayacağı yeni dizel motoru.

2.2 lt'lik TDCi ünitelerin yerini aldı ve şimdilik 2.0 lt ile üretiliyor. İlk etapta Transit, Tourneo, Ranger gibi modellerde, ardından Mondeo, S-Max ve Galaxy gibi üst sınıf modellerde kullanılacak. İlerleyen zamanlarda aynı motorun 1.5 lt'lik versiyonu da üretilecek ve Fiesta, Focus, C-Max gibi modellerde de bu yeni motor kullanılacak.

Euro 6 emisyonuna sahip Eco Blue 2.0 lt'nın farklı motor güçleriyle alınabiliyor. Şimdilik 100, 105,130, 170 ve 240 bg olarak tercih edebiliyorsunuz.

TDCi'ya göre %20 daha fazla tork üretiyor ve ağırlığı da 15 kg kadar az.

Gelsin görelim.
ford'un yeni 2000cc'lik dört silindirli dizel motoru. modüler eksantrik ile %13 oranında yakıt tasarrufu sağlayarak temiz - yağ brülöründe yepyeni bir seviyeye ulaştıklarını iddia ettiği sistem. 98-237hp aralığındaki motorlarda kullanılması planlanıyormuş. ecoboosttan sonra dizel motorlara da el atmışlar diyebiliriz.

2200cc'lik abisine göre %20 oranında daha fazla tork üretebilecek ve rölantide 4 desibel kadar daha sessiz olacakmış.

ecoblue'da daha az sürtünme ve daha temiz yanma hedeflenmiş. motordaki en büyük değişiklik; 10mm'lik ofset krank mili sayesinde piston yükünü en aza indirmek ve silindir duvarlarındaki sürtünmeyi minimize etmek olmuş. diğer bir yenilik ise entegre emme manifoldu sisteminde kulanılan simetrik hava akışı şablonu. birinci ve ikinci silindirler saat yönünde, üçüncü ve dördüncü silindir kapakları ise saat yönünün aksi istikametinde dönerken hava akışını sağlıyormuş.
motoru maviye boyamakla ecoblue olmuyor.
Binek otomobillerde ötv'den dolayı türkiye'de satmayacak olan motor, ticarilerde durum farklı tabii ki.
İleride 1.5 ltlik alternatifi gelince ÖTV'den etkilenmeyecek
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri