Petrolhead'in tam tersi olan kawram. Ingilterede başlayan ve dunyayi saran bir akim. Genelde toyota prius , Nissan leaf tarzi araclar kullanirlar. Dunyayiyi petrolheadlerden daha fazla gezerler. Yesil doga savaşcisi, hypermilir, Camper ve gezgin tiplerdir. Onlar icin Otomobil 0-100km veya 0-400 metre hizlanma yada makas makinesi degildir. Eco wariorlar yilda ortalama en az 25000 km gezerler. Doga fotorafi cekip kamp atesinde yemek yaparlar. Bloglar yazip ekonomik otomobil kullanirlar. Onlar otomobil kullanmaktan bu sekilde zevk alirlar. Otele para vermek yerine arabalarin yatarlar. Arabalari evleri, ulaşim araçlari, yoldaşlaridir. Arabalarina olan baglari cok kuvvetlidir. Arabalarina olan duygusal bağlari petrolheadlerden cok daha kuvvetlidir. Genelde ayni arabayi ortalama 5 yildan az kullanmazlar.
türkiye için artık doğru olan kavramdır. petrolhead olmanın pek mümkün olmadığını düşünüyorum, benzin pahalı - otomobil pahalı - yedek parça pahalı. bu şartlarda petrolhead olunmaz.
hepimizin yavaş yavaş evrildiği kavram. mecburiyetten de olsa ben sevmeye başladım. en az nasıl yakar, en ekonomik neye binebilirim diye araştırmak da keyifliymiş, tavsiye ederim.

(bkz: gelen vurdu giden vurdu)
Adamlar İngiltere de ekonomi kazıyorlar peki biz ne yapalım? Sonucu Nasreddin hoca fıkrasına dönmez inşallah arabaları sırtımıza vurmazsak iyidir.
Veya bisiklet ile yokuş çıkar gibi elimize de alabiliriz.
Ben yeri geldiğinde Eco Warrior, yeri geldiğinde Petrolhead oluyorum. Bana denmeli?

Şıklar;

(bkz: Ecohead)
(bkz: Petrol Warrior)
(bkz: Petroleco)
(bkz: Az yakan, çok kaçan)
bunlar da ilginizi çekebilir