bazı arabada çok iyi performans verirken bazısında bir türlü olmayan balatadır.
güzel rodaj yapılsa da bazen problemler çıkarabilir. örnek olarak titreşim ve ses diyebilirim.
ayrıca iyi ısıtmadan da pek iş yapmaz, piste gidip gelen kullanıcı için alınabilir diyebilirim. sürekli yolda kullanacaksanız almayın, sevmezsiniz.
ısıtamazsanız arabanızı durdurmayan balatadır.
benim kendisiyle pek aram yoktur.
Ebc fren diski rezaleti olayından sonra iyice soğuduğum balatadır.
Tamam biri disk diğeri ise balata ama böyle bir markanın diski kırılabiliyorsa balatasının başınada türlü şeyler gelebilir diye düşünüyorum.
Defalardır kahrımızı çeken balatadır.

Isınmadan tutmuyor bu net bişey artık fakat bi türlü çözemediğim garip bi balata,bazen ciddi anlamda tutuyor bazen ise kendimizi İstanbul Parkta 9. veya 12. Viraja girmeden yoldan çıkmış bi şekilde buluyoruz..
Kırmızısını deneseniz soğukta lanet edersiniz yellowa göre:)
Yellow iyidir ısınınca daha iyi oluyor doğal olarak.
İstanbul Park'ta 5-6 seans dayanan ancak disk seçen track day balatası. Kimi diskte öter, tutmaz; kiminde ötmez, tutar diske yapışır.
İlk pist kullanımında üzerindeki sarı kaplama yanar, çok güzel kokar ve balata kabuk bağlar. Sonra kabuklar dökülür tekrar sarı olur.
Çok ısındığında diskleri haşat edebilir. 2 balata değişiminde bir disk değişimi ister.
Pist günlerinden sonra diskin üzerindeki balata kalıntılarnıı yoketmek için soğuk rodaj gereklidir.
Arkaları OEM balata bırakıp önlere bunları takarsanız, günlük kullanımda ilk sert frende arkalar kilitler; dikkat etmek gerekir.
Bu balata ile ilgili net bilgi sahibi olmak isteyenler dikkatlice okuyabilir yazımı. Pistte hatırı sayılır sayıda ve süredelerde tur atmışlığım var kendisi ile. Öncelikle belirtmem gereken şey bu balatayı tercih etme sebebinizi iyi bilmeniz. Ebc sitesi ve dünya genelinde fast road ve trackday use olarak geçer. Bunu yüzdeye vurursak %65 performanslı yol sürüşü %35 pist balatası diyebilirim. Eğer ki ben süre kasacağım iddiam büyük diyorsanız pist için ideal balata değildir. Yolda gazlarım diyorsanız adeta biçilmiş kaftan. İlk bir kaç basmada yeterli tutunmayı göstermez çünkü ısınması gerekir. Daha sonra ideal ısısına geldiğinde tutunması ve ömrü süperdir bana sorarsanız yolda bitiremezsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken husus balatanın ideal sıcaklığı. Pistte iddialı gitmeye çalışan bir aracın kaliper disk balata sıcaklıkları yellow stuff ın ideal çalışma ısısının üzerine çıkmaya başlıyor. Buna rağmen ömür olarak oldukça iyi pist kullanımında da. Ama tam manası ile competition bir balata değil bu sebepli alınacaksa tatmin etmeyebilir. Pul pul kenarlarından dökülen yapısı can sıkabilir ama kenarları zımparalatmak suretiyle düzeltebilirsiniz bir problem teşkil etmez. Ferodo ds2500 ile aynı sınıf gibi gözükür ama aslında haksızlıktır biraz. Ds2500 yellow stuff ile blue stuff arasıdır. Ds2500 e %65 pist %35 yol balatası diyebiliriz.
Yabancı track day forumlarında yellowstuff'ları DS2500 ile 3000 arasına koyuyorlar genelde. DS2500'i kısa düzlüklü pistler dışında pek kullanan yok.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri