Belçika'da bulunan Spa pistinin ayrıca Formula 1 takvimininin en ünlü virajıdır. Eski tadı vermeyen yarışlarda hala böyle pistlerin bulunması güzel şey.
F1 takviminin araç üzerine en fazla yükün bindigi virajdır. Aynı anda hem sağ sol hem de yukarı aşağı yön değişimi olduğu için araç ve pilot için çok zorlayıcı bir virajdır. Üreticiler araç süspansiyon geometrisini belirlerken bu virajdan gelen verileri de kullanırlar ve araçlarını bu virajdaki yükü kaldırabilecek şekilde tasarlarlar.

Eski dönemlerde bu virajı tam gaz geçebilmek neredeyse imkansızmış, sadece gözü kara pilotlar çok hızlı olabiliyormuş. Günümüz araçlarında tam gaz geçebilmek daha kolay olsa da bu virajda zaman kazanmak hala cesaret isteyen bir iştir.

Bonus: Efsanevi; Hakkinen'in Schumacher'i tur bindirirken geçişi, bu virajdan sonraki düzlükte yaşanmıştır. Arama motorlarına Spa 2000 yazarak bu geçişi izleyebilirsiniz.
bir gün dönmeyi çok istediğim viraj. 8. viraj gibi değişik bir havası var, istanbul park'takini döndüm sıra bunda.
adını bölgedeki eski bir nehirden alan viraj. topraktan karışan mineraller nedeniyle zaman zaman kırmızı akar ve bu yüzden kırmızı su denir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri