opel'in yarı otomatik şanzımanı. zf ve opel ag ortak üretimidir. halk arasında namaz kıldıran şanzıman olarak da bilinir. vites geçişleri oldukça yavaş olmakla birlikte sarsıntılıdır ve konforsuzdur. sonuçta yarı otomatik şanzıman'dır ama daha kaliteli yarı otomatik şanzımanlar mevcut.

opel corsa, opel astra cdti, opel meriva gibi modellerde kullanılmıştır.
gaza çok fazla basarsanız vites atmaz ve kesiciye falan sokabilir sizi. gerçi kesici demeyelim de ona sistemsel olarak gaz kesme diyelim.
opel grubunda kullanılan yarı-otomatik robotize manuel şanzıman grubuna verilen isim. Araç yarı-otomatik olmasına rağmen manuel araçlardaki baskı balata sistemine sahip çünkü aracın debriyajı elektronic control unit sistemiyle kontrol ediliyor. yani taslakta tamamen manuel olan aracın debriyajını pedalını söküp onun yerine vitesi kontrol eden bir ecu tasarlamışlar. ortalama 5 yıllık bir tecrübeye dayanarak artıları ve eksileri şunlardır diyebilirim;

artıları;

diğer otomatik veya yarı otomatik şanzımanlara göre yakıt yüketimini azaltıyor.
vites geçişleri gaz pedalıyla kontrol edilebiliyor. yani aracın bir üst vitese geçmesini isterseniz sanki vitese atmış gibi gazdan ayağınız çekip tekrar basarsanız üst vitese geçiyor.
kullanımı basit, çekmeli vites yerine genelde joystick kullanılıyor.

eksileri

birçok nesilinde yokuş kaldırma desteği bulunmuyordu.

istenildiğinde vites geçişlerine izin versede çok sarsıntılı vites geçişleri var, araçtaki tüm yolcular vites geçişlerini hissedebiliyorlar.

performansı düşürüyor.

ve önemlisi istikrarlı bi beyine sahip değil. bazen 2 bin deviri geçmeden 1 den 3 e çıkabiliyorken, bazen 5 bin devirde 2 ye geçmiyor.

yani demem o ki; konfor, sürüş keyfi isteyenler uzak dursun. ama yakıt tüketimi benim için önemli, manuelde sevmiyorum derseniz güzel bi tercih olabilir.
Opel'in akıllara zarar tek baskı balatalı şanzımanı. Ne sınavlardan geçmiş bu insanoğlu...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri