nissan tarafından geliştirilen, dünyanın ilk katı oksit yakıt pilli otomobili biyoetanolü elektrik gücüne çeviren sistemidir. detaylı bilgisi şöyle:

--- spoiler ---
otomotiv alanında bir ilk olan sistem sofc güç jeneratörlü e-bio yakıt hücresi içeriyor. sofc etanol ve doğal gaz da dahil çok sayıda yakıtın reaksiyonunu kullanabilen bir yakıt hücresi. yakıt ve oksijen karıştırılarak yüksek verimlilikle elektrik üretilebiliyor. e-bio yakıt hücresi sofc güç jeneratörü aracılığı ile taşıtta depolanan biyoetanolü kullanarak elektrik üretiyor. e-bio yakıt hücresi, atmosferik oksijen ve bir dönüştürücü aracılığı ile hidrojene dönüştürülmüş yakıtı kullanıyor. elektrokimyasal tepkime taşıta güç verecek elektriği ortaya çıkartıyor. geleneksel sistemlerin aksine, e-bio yakıt hücresi güç kaynağı olarak sofc kullanıyor, bu da daha fazla güç verimliliği ve benzinli otomobillerle benzer sürüş mesafesi (600 km’den fazla) sağlıyor. ayrıca yeni sistem otomobile sessiz çalışma, hızlı başlatma ve kısa sürede hızlanabilme gibi elektrikli sürüş özellikleri getiriyor.
--- spoiler ---
elektrikli arabalar konusunda daha çok geliştirme yapılabileceğinin göstergesidir. henüz yapılabileceklerin %10'unu falan kullanıyoruz.
nissan'ın son zamanlarda yatpığı ataklardan bir yenisi dahadır.
hem ekonomik olarak büyüyüp, hem teknolojik olarak gelişiyorlar. yakında ik 3'e girerlerse şaşmamak lazım.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri