BMW'nin torque vectoring özellikli diferansiyelinin özel ismidir. Çalışma sistemi videodan izlenebilir.

Sistem kısaca gücün sadece sağ veya yol tekerleğe aktarılmasını yönlendiren sistemdir. Mesela viraj dönülürken, viraj içinde kalan tekere daha az ya da sıfır motor gücü aktarılırken, dış tekerleğe ise daha fazla güç aktarılarak dönüş kabiliyetinin artırılması amaçlı kullanılmaktadır.

Bmw'nin Dynamic Performance Control ismini verdiği bu sistem ilk kez E71 kasa kodlu (bkz: bmw x6) 'da kullanıldı ve standart olarak sunuldu. Bundan başka olarak ise sadece bmw x5m'de kullanıldı. (sadece M versiyonda) Onun dışında güncel olarak kullanan model yoktur ve opsiyonel olarak dahi alınamamaktadır.
Bunu açıklamanın en güzel yolu kano yaptığınız zamanki kürek hareketlerini düşünmenizdir. Şöyle ki: Kano yaparken sağa dönmek istediğinizde sağ küreği suya sokarsınız ve kano sağa döner, tam tersi de aynı şekilde geçerlidir. Ya da dağa dönmek için soldaki küreği hızlı şekilde çekersiniz. DPC tam olarak bunu yapar. Yani içte kalan lastiğe fren uygular.

Sistem teknik olarak şöyle çalışır: Arka diferansiyeli mekanik bir dişli ile birbirine bağlar ve arka iki lastikteki elekrtonik kontrollü kavrama sürekli analiz yapar. Bu elektronik kavrama elektronik ve mekanik bilgileri birarya getirir ve kayma hızı, lastik hızı, direksiyon açısı, motorun torku gibi değerleri göz önünde bulundurarak hangi lastikte daha çok güce çekişe ve güce ihtiyaç olacağını hesaplar. Böylece her koşulda maksimum tutuşu sağlanmış olur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri