Genelde keko, apaçi tayfasıdır.Viraj almayı bilmezler takla atmaları an meselesidir,kara duman,çakma xenonlar ,arka sisler olmazsa olmazlarıdır.Umarım adam olurlar.
Edit:Motorcu versiyonları, ördek toto oturan ilk motoru 1000'lik yarış motoru olan acemilerdir.
caddede bol bol görebileceğiniz, otomobilciler arasında en tehlikeli adamlardır. dengeleri yoktur, ne yapacakları asla kestirilemez, genellikle birinin canına kast ederler.
düz yolda altlarındaki arabaya güvenerek gazlarlar fakat bir viraj gördüğünüzde en korkmamanız gereken kişiye bürünürler. Fren fren fren fren fren... abs'yi devreye sokanı bile vardır bunların virajlarda. Halbuki kiminin altında çok iyi çizgi kasılacak arabalar vardır ki evlerden ırak....
genellikle esp ve benzeri güvenlik destekleri ile hayatta kalmakta olan tipler. eskiden bunların sayısı daha azdı, sebebi ise bu tarz sistemlerin olmayışı idi. bu sistemler olmadığından dolayı doğal seleksiyon olarak ölüp gidiyorlardı.
Kırmızı ışığın yandığını gördüğü halde tapa gaz gelip ışığa yaklaşınca frene oturup arabanın burnunu yere yapıştıran, sonra da orda burda ''bu araba ne kadar çok yakıyor yea'' diye ağlayan tipler. Eski bir ralli pilotu olan aile dostumuz iyi şoför günlük trafikte asgari fren kullanan şofördür derdi. (bkz: motor freni) (bkz: rev match)
Fren lambası hiç sönmez bu kardeşlerimizin
en sevmediğim veyahut en sevdiğim tiplerdir. bir kere beni geçebilmelerinin imkanı yoktur ama düz yolda gazlamayı da marifet sanırlar. işin sakat tarafı da budur. düz yolda otomatik vites arabayla gaza oturup ilerlemeyi araba sürmek sanan şahıslar gerçekten en tehlikeli şahıslardır. araba sürmek bu demek değil yahu.
Genelde LPGli arac kullanir bu tipler.
rollingci tayfanın hepsi
400 beygirlik otomobilleriyle caddede 5 metre boşluk gördüğünde gazı kökleyen ancak İstanbul Park Pist Günleri'nde dizel Golf ile geçebildiğiniz tayfadır
bunlar da ilginizi çekebilir