Ford'un; torku çok geniş devir bandında sunabilmesi için ürettiği motordur. Zetec motorun olayı emisyon iken duratec'in olayı biraz daha yüksek tork ile fıtı fıtı olmasıdır. Ülkemizde 2005 - 2010 yılları arasında en çok satmış motor çeşidi falan olabilir kendisi.
caterham super 7'da da kullanılmakta olan motor.
ford'un dört, beş ve altı silindirli olmak üzere ürettiği, zetec'ten sonra çıkarttığı benzinli motor ailesinin genel adı. gerçi tam olarak yerini aldığı da söylenemez. kronolojik olarak zetec'ten sonra çıktı demek daha doğru. ikisinin de üretimi devam ediyor çünkü.

ilk olarak kendisi 1993 yılında ford mondeo'larda v6 olarak ortaya çıktı. uzun bir aradan sonra mondeo'nun sıralı dört silindir motor kullanması üzerine duratec familyası büyümeye başladı. sıralı, ecoboost vb. motor seçeneklerinin dahil olmasıyla v6 konseptinden uzaklaşarak geniş bir aile oldu.
Son derece esnek, dayanıklı bir ünitedir. Her türlü modifiyeye gelir, ralli otomobillerinde sıkça kullanılmıştır.
2.0 lt olanları fabrikasyon olarak güç anlamında düşüktür ama sonradan her türlü modifiye işlemine gayet güzel ayak uydurur. Bu motorlara hiç düşünmeden supercharger, turbo gibi uygulamalar yapabilirsiniz.

Bazı versiyonlarında değişken emme manifoldu gibi ilginç şeyler kullanılmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri