DMA, TÜBİTAK MAM ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Türkiye’deki teknolojilerden faydalanılarak dünyanın ilk elektrik ve borla çalışan hibrit otomobilini geliştirdiler.
TÜBİTAK MAM ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, DMA’nın da üstlendiği proje ile birlikte elektrik ve sodyum bor hidrür ile çalışan Boren isimli bir otomobil geliştirdiler. Bu iki teknolojinin entegrasyonunu DMA sağlarken sodyum bor hidrürden hidrojen elde edilecek pilin ise TÜBİTAK MAM ve Bor Enstitüsü geliştiriyor.

Kasasında motor, şanzıman, egzos sisteminin olmadığı aracın kablo için gerekli altyapısı ise DMA tarafından yapıldı. Kasasına bataryaların konulması için özel bir alan ayrılan aracın toplam proje maliyeti ise bir milyon dolar’ın üzerinde.

Yakın bir zamanda lansmanı yapılacak olan araç, geleceğin teknolojisi olarak görülen hidrojen ve elektrik enerjisiyle birlikte çalışıyor. DMA’nın geliştirdiği elektrik motoru 53 kW ile 450 kilometre kadar yol katedebiliyor. Şunu da ayrıca belirtelim: Tesla’nın geliştirdiği elektrik motoru 75 kW ile 426 km yol katediyordu.

Yapılan araştırmalar hidrojenin diğer tüm yakıtlardan ortalama 3 kat daha ucuz olduğunu, gelişen ve de gelişecek olan teknolojiyle birlikte kullanım alanının daha da gelişeceğini gösteriyor.
Not: Alıntıdır
Edit: Açıkçası benim de bordan pek ümidim yok ama elektrikli bir otomobil bu verilerle çok güzel olabilir
Edit2: imla
Google a Borla çalışan otomobil yazdım ve karşıma her sene işte borla çalışan ilk otomobil diye 100 lerce haber sitesi çıktı .

Seçimler , referandumlar yaklaştıkça bıktık be abi vallahi bıktık her sene bir şeyin seçimi oluyor her sene abartı abartı haberler .
İşin içinde dma olunca heycanlandıran haber, halihazırdaki elektrikli araçları gayet güzel performanslı ve uzun menzilli. Bu işi patlatsa patlatsa tübitak patlatır.
Söylentilere göre bor-la egzoz sistemine sahip olacakmış.
insanların anlamadığı şey şu: bu araçlar borla çalışmıyor, borla çalışan araç dedikleri şey hidrojenle çalışan araçtır.. borun buradaki görevi hidrojeni tutmaktır, yani depolamak.. hidrojen atomları o kadar küçüktür ki, bildiğimiz otogaz veya benzin depoları gibi tüplerde tanklarda depolanamaz, o depoların içinden çıkabilirler.. doldurduğunuz yerden değil, bildiğiniz deponun duvarlarından.. evet, hidrojen, bu depoların/tankların/tüplerin yapıldığı malzemenin atomları arasındaki boşluklardan geçebilir.. dolayısıyla hidrojeni depolamak sorundur.. işte burada bor devreye giriyor.. borun amacı hidrojeni tutup depolanmasına izin vermektir.. bor, atom büyüklüğü olarak hidrojenden daha büyük olduğu için depolanmada büyük sıkıntı çıkarmaz..

elektrik kısmını anlatmama gerek yok zaten...

habere gelirsek;(özet geç diyenler en alt paragrafı okusun)
kesinlikle çok güzel bir haber.. ülkemizde böyle teknolojilerin yapılması geliştirilmesi; hele ki bu gelişmelerin otomotiv sektöründe olması kesinlikle çok güzel ve sevindirici..
tek sorun bu haberin yayınlanma zamanı; seçimler yaklaştığı için böyle haberlere şüpheyle yaklaşılıyor, dolayısıyla halk, oy toplamak için böyle haber yapıldığını düşünerek, böyle projelere sahip çıkmıyor.. sonra gerekli desteği göremiyor ve kayboluyor.. elbette bu düşünceme karşı çıkanlar olacaktır ve elbette yanlış düşünüyor olabilirim.. ama bu haberleri sadece seçim zamanları duyuyorsak, birilerinin bu projeler üzerinden prim yapma peşinde olduğunu görürüz..

proje müthiş.. ama siyasete malzeme edildiği için, sahip çıkılamıyor.. bir de tübitak var tabi..
Sitede basketbol oynayan kıvırcık saçlı zengin çocuk ismi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri