Mercedes Benz olarak düşündüğüm hadisedir.Hepimizin bildiği gibi ilk benzinli otomobili icat eden marka Mercedes tir.(1886)Başlığı otomotiv olarak açtım çünkü olaya tüm araçlar (kamyon otobüs van vb.) açısından bakmak istedim.Ülkemizde belki otomobillerini herkes alamıyor ama kamyon ve otobüsleri iş yapanlar tarafından tercih ediliyor.Tabi bunda Türkiye de üretim yapmasının da etkisi büyük.2.Dünya Savaşında Almanların teknolojik bir sürü keşif yaptıkları biliniyor, Naziler bunu kötüye kullandı orası ayrı dava.Ancak özellikle mekanik bilgilerin Alman otomotiv endüstrisinin gelişmesinde büyük rol oynadığını düşünüyorum.

Yazıyı yazmadan önce Fortune dergisine baktım Toyota firması Dünyanın En Değerli 100 Firması sıralamasında 8. sırada bulunuyor.Mercedes te 34.3 milyar dolar değeriyle 10. sırada yer alıyor.Bu arada ilk iki sırayı Apple ve Samsung paylaşıyor.Toyota nın kamyon otobüs üretmediğini düşünürsek günümüzde otomotiv endüstrisinin en iyi firması Mercedes diyebiliriz.

Sadede gelirsek, bir firma kuracaksın 1886 dan bu güne kadar ürettiğin araçlar hep başa güreşecek.

Not:Tekerlekli araçlara hayran biri olarak hiçbir markayı yukarı çıkarma aşağıya çekme gibi bir düşüncem yok.Ha olsa olsa Alman Milletinin (Naziler hariç) otomotiv bilimine katkılarına gıpta ederek baktığımı söyleyebilirim.
tümünü gör
ilgili galeri