Mercedes Benz olarak düşündüğüm hadisedir.Hepimizin bildiği gibi ilk benzinli otomobili icat eden marka Mercedes tir.(1886)Başlığı otomotiv olarak açtım çünkü olaya tüm araçlar (kamyon otobüs van vb.) açısından bakmak istedim.Ülkemizde belki otomobillerini herkes alamıyor ama kamyon ve otobüsleri iş yapanlar tarafından tercih ediliyor.Tabi bunda Türkiye de üretim yapmasının da etkisi büyük.2.Dünya Savaşında Almanların teknolojik bir sürü keşif yaptıkları biliniyor, Naziler bunu kötüye kullandı orası ayrı dava.Ancak özellikle mekanik bilgilerin Alman otomotiv endüstrisinin gelişmesinde büyük rol oynadığını düşünüyorum.

Yazıyı yazmadan önce Fortune dergisine baktım Toyota firması Dünyanın En Değerli 100 Firması sıralamasında 8. sırada bulunuyor.Mercedes te 34.3 milyar dolar değeriyle 10. sırada yer alıyor.Bu arada ilk iki sırayı Apple ve Samsung paylaşıyor.Toyota nın kamyon otobüs üretmediğini düşünürsek günümüzde otomotiv endüstrisinin en iyi firması Mercedes diyebiliriz.

Sadede gelirsek, bir firma kuracaksın 1886 dan bu güne kadar ürettiğin araçlar hep başa güreşecek.

Not:Tekerlekli araçlara hayran biri olarak hiçbir markayı yukarı çıkarma aşağıya çekme gibi bir düşüncem yok.Ha olsa olsa Alman Milletinin (Naziler hariç) otomotiv bilimine katkılarına gıpta ederek baktığımı söyleyebilirim.
Şurada bir yanlışık var . İlk benzinli otomobili icat eden marka değildir . Karl Benz , günümüz otomobilini satma amacıyla içten yanmalı olarak üreten mühendistir ancak daha önce bazı örnekler mevcuttur . Mesela Daimler / Maybach'ın yaptığı işler . Mercedes ismi de yanılmıyorsam 1900 lerden sonra ortaya çıkıyordu . Ha eğer Karl Benz için konuşacak olursak evet onun kurduğu şirket daha sonra başkaları ile birleşip en sonunda Mercedes patentini- telif haklarını alması dediğiniz gibi olabilir .

Bana göre ise BMW'dir aslında Mercedes ile Bmw eşit desem daha doğru olur .
Hiç şüphesis köklü tarihine bakacak olursak Mercedes denecek başlık. Şayet ilk enrty mercedesin m'sinden dahi bahsetmemiş olsaydı bile tabii ki Mercedes diye atlayacağım başlık.
İstemeye istemeye katıldığım önerme. maalesef şu an 2'den fazla tekeri olan her şeyi üreten bir firma mercedes, bununla da kalmıyorlar ve bir çoğunda hep başı çekiyorlar. Saygı duyuyorum.
Bmw ile deliler gibi rekabet eden Mercedes'in galip geldiği yarıştır aslında. Bir kere bmw çok daha küçük bir marka, mercedes bir çok kolda üretim yapmakta.
Cizgisinden cikan ayni arabadan 3 tane cikaran mercedesmi en iyi otomotiv firmasi
Rolls Royce varken konusunun acilmasi hata
dünyanın en iyi otomobil markası ile karıştırılmaması gereken entrydir.
Konu otomotiv olduğunda Mercedes'in köklü yapısı bir yana iş yaptıkları her kolda farklarını gösterirler.
Bu konuda Toyota da dünyanın en iyi otomotiv markası olabilir. Malum Toyota üretim felsefesini düşünürsek, neden olmasın!
fiat değildir.
fiat iyiyse de tofaş kesinlikle değildi.
seri üretimi bularak otomobil dünyasının çehresini değiştiren ford'un en azından isminin anılması gereken başlık.
Kalp Aston Martin desede akıl Mercedes-Benz, Ford ve Toyota der.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri