Turbo MINI'lerde olması gereken başlıca parçalardan biri olduğunu düşünüyorum. Aslında fabrika çıkışlı bütün otomobillerde bulunuyor ancak hiç biri after market ürünler kadar işlevsel olamıyor.
Dump Valve ve Blow-Off Valve işlevsel olarak aynıdır. Sadece Blow-Off bu sistemin gazdan çekmelerde "Çufff" benzeri sesi çıkartanıdır.
Dump Valve, Turbo beslemeli otomobillerde turbo basıncını filtreye geri yollar ve pervanenin yavaşlamaması için geliştirilmiş bir parçadır. Ayağınızı gazdan çektiğinizde turbo dönmeye devam eder ancak turbonun bastığı havanın gideceği yer olmadığı için ortaya çıkan yüksek basınç turbo pervanesine uyguladığı kuvvet ile pervaneyi aniden yavaşlatır ve gaza yükendiğinizde turbo basıncının tavan yapması için pervaneyi hızlandırmak gereklidir ve bu esnada istenilen turbo basıncı elde edilemediği için egale edilemeyecek bir performans kaybı yaşanır, Dump Valve sayesinde bu performans kaybını önleyebiliriz. Dump Valve’nin çalışma prensibi ise ayağınızı gazdan çektiğinizde dump valve devreye girer ve turbonun bastığı havayı dışarıya aktarır, bu sayede önceden bastığı hava geri dönemez ve geri basınç uygulayamayacağı için pervane de yavaşlayamaz. Yeniden gaza oturduğunuz da performans kaybı yaşamadan sağlıklı bir ivme ile hızınızı arttırabilirsiniz
Otomobile elbette bi takım faydaları var bunlardan bazıları;
>>> Turbo pervanesinin üzerinde oluşacak olumsuz geri basıncı önleyerek turbo basıncının ömrünü uzatır.
>>> Turbo basıncını sürekli yüksek tutar bu da demek oluyor ki; yüksek turbo basıncı = yüksek güç :)
>>> Gazdan ayağınızı çekmeniz ve yeniden gaza basmanız arasındaki eski ısınmış havayı dışarıya vermesi ve soğuk havayı içeriye aldığı için daima artı güç sağlar.
tümünü gör
ilgili galeri