kendi araçlarımda dikkat ettiğim maddelerden yola çıkarak paylaşmak istediğim detaylardır. yanlışlarım ve eksiklerim varsa düzeltmelere de açığım.

(bkz: volkswagen polo gti) (2013, 60bin km)
(bkz: volkswagen golf 1.4 tsi act dsg) (2015)

ön bilgi: bu şanzıman yakıt ekonomisi ve sürüş konforu için üretilmiştir. zorlamak ve yük bindirecek şekilde kullanmak kısa sürede arızalara neden olabilir.

- eğimli yolda trafikte kalındığı zaman araç tamamen durdurularak, varsa auto hold özelliği ile tekrar kaldırılmalı. özetle aracı yokuşta durdurmak için fren kullanılmalı, gaza hafif basarak aracı yokuşta sabit tutmak şanzımana zarar verecektir.
- araç tamamen durmadan ileri - geri vites arasında geçiş yapılmamalı. (bu en korkunçlarından biri)
- park ettikten sonra sırasıyla şu checklist uygulanmalıdır;
frene bas --> vitesi boşa al --> el frenini çek --> frenden ayağını çek (araç şanzıman yerine el frenine otursun) --> vitesi p ye al.
- tıkalı trafikte d de iken şanzıman hemen 2 ye atarak yarım debriyaj yapabilir. önüne geçmek için manuelde 1. viteste kullanılabilir ya da araç hızlanana kadar gaza çok az basılabilir.
- araç sürekli olarak yüksek devirde yarıştaymış gibi kullanılmamalı, bu tarz kullanımlar profesyonel düz vites kullanıcıları için daha uygundur. dsg hassaslığı nedeniyle bu tarz kullanıma uygun değildir. sollamalarda veya buna benzer kısa sürede ivmelenme ihtiyaçları dışında devamlı olarak düşük vites yüksek devir yapılmamalı.
- motor / şanzıman yağı ısınmadan (işlevini görecek kıvama gelmeden) araç yüksek devirde kullanılmamalıdır.
- son olarak periyodik bakımlar ve yazılım güncellemeleri aksatılmadan yapılmalıdır.

keyifli ve güvenli sürüşler dilerim.
tümünü gör
ilgili galeri