kendi araçlarımda dikkat ettiğim maddelerden yola çıkarak paylaşmak istediğim detaylardır. yanlışlarım ve eksiklerim varsa düzeltmelere de açığım.

(bkz: volkswagen polo gti) (2013, 60bin km)
(bkz: volkswagen golf 1.4 tsi act dsg) (2015)

ön bilgi: bu şanzıman yakıt ekonomisi ve sürüş konforu için üretilmiştir. zorlamak ve yük bindirecek şekilde kullanmak kısa sürede arızalara neden olabilir.

- eğimli yolda trafikte kalındığı zaman araç tamamen durdurularak, varsa auto hold özelliği ile tekrar kaldırılmalı. özetle aracı yokuşta durdurmak için fren kullanılmalı, gaza hafif basarak aracı yokuşta sabit tutmak şanzımana zarar verecektir.
- araç tamamen durmadan ileri - geri vites arasında geçiş yapılmamalı. (bu en korkunçlarından biri)
- park ettikten sonra sırasıyla şu checklist uygulanmalıdır;
frene bas --> vitesi boşa al --> el frenini çek --> frenden ayağını çek (araç şanzıman yerine el frenine otursun) --> vitesi p ye al.
- tıkalı trafikte d de iken şanzıman hemen 2 ye atarak yarım debriyaj yapabilir. önüne geçmek için manuelde 1. viteste kullanılabilir ya da araç hızlanana kadar gaza çok az basılabilir.
- araç sürekli olarak yüksek devirde yarıştaymış gibi kullanılmamalı, bu tarz kullanımlar profesyonel düz vites kullanıcıları için daha uygundur. dsg hassaslığı nedeniyle bu tarz kullanıma uygun değildir. sollamalarda veya buna benzer kısa sürede ivmelenme ihtiyaçları dışında devamlı olarak düşük vites yüksek devir yapılmamalı.
- motor / şanzıman yağı ısınmadan (işlevini görecek kıvama gelmeden) araç yüksek devirde kullanılmamalıdır.
- son olarak periyodik bakımlar ve yazılım güncellemeleri aksatılmadan yapılmalıdır.

keyifli ve güvenli sürüşler dilerim.
Dsg'nin mekatronik ve kavrama ömrü için dikkat edilmesi gereken hususlardır.

En çok yapılan hata ise park edilirken önce vitesi p konumuna almaktır. İlk yapılması gereken el frenini çekmektir, daha sonra vites p konumuna alınmalıdır.

Bir de launch control'den uzak durulmalı, tam bir kavrama katilidir.
Bir vw kullanıcısı olarak dsg'ye yanaşmamamın nedenleridir. Önceki entrylerde anlatılan her şey doğrudur ve resmen arabayı sürme kardeşim sürme çek garaja dursun dedirtir.
Yukarıdakilerden 1 tanesini bile yapmayan Babam 500 bin km yi aşmıştır otomatik araçlarla heralde . Hatta durmadan R ye alır D ye alır her zaman söylerim .

Ben ise yukarıdakilerden hepsini yapıyorum inşallah bir sorun görmeyiz .
7 ileri kuru kavramalı dsg şanzımanların kullanım prosedürü. amaç yakıt tüketimi ve buna göre dizayn edilmiş. sen farklı beklentiler içine girersen, tabi kısa sürede bozulur.
trafikte uzun dur kalklarda ve ışıklarda boşa almak
Dsg şanzıman alırken dikkat edilmesi gereken ilk kural,dsg şanzımanlı araç almamaktır,manuel modeller tercih edilmelidir.
İlla ki bir dsg model tercih edilecekse o da ıslak kavramalı olan olmalıdır,kuru topuna hiç girmeyiniz.

Bu arada tork konvertörlü şanzıman candır,çift kavrama binek araçlarda çok iyi olamayabiliyor.
arabayı hiç kullanmamanın göze daha mantıklı geldiği başlık.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri