Genelde 7 ileri olan dsg'lerde yaşanan problemlerdir.
7 ileri olan kuru şanzıman'dır yani yağ içinde olmayanlar. Genelde sesi çalışırlar, şöyle ki arnavut kaldırımlı yerlerde 'şıkır şıkır' sesler duyulur. Bu sorun anlamına gelmez, çalışma karakteristiği öyledir.
Sorunlar kavrama ve mekatronikte olur, doğuş otomotiv iyi niyet garantisi altında problemi ücretsiz çözer.
Eğer arabanızı garantisi bitmesine rağmen bakımlarını doğuş servisinde yaptırırsanız iyi niyet garantisi altında sadece işçilik ücreti karşılığında değişimi yapılmaktadır. 7 ileri olanlarda kavrama normal bir şanzımana göre çabuk kavrama yer. Genellikle 50.000km olmadan kavrama su koyuverir.
Nadir de olsa şanzıman kilitlenmesi problemleri yaşanır, bu durumlarda ya mekatronik ya da komple şanzıman değiştirilir.
Bu problemlerin önüne geçmek için arabanızı yokuşta bırakırken önce el freni çekmeli daha sonra vites konumu p'ye getirilmelidir. Bu park halinde şanzımana yük binmesini engeller. Yazılım yapmakta aynı şekilde kavramının ömründen yer, bu çok doğaldır. Manuel şanzımanlı bir arabanın kavraması nasıl bitiyorsa dsg'nin de bitebilir, bu sadece daha kısa sürede gerçekleşir.
2009-2011 arası modellerde problem vardı diye biliyorum hatta bu konuda Dogus Oto'yu mahkemeye verip kazanan bir Passat surucu vardı . Daha sonraki medellerde sorun yok diye biliyorum bu konuda bilgisi olan arkadaslar varsa paylasabilirse sevinirim .
Manuel vites alma sebebi.
Orda burda bozulan dsg arabalardan bıktım artık.
Ama 2011 öncesi olanlarda daha büyük problemler vardı. Alınacaksa 2012 ve sonrası tercih edilmeli.
Forddaki satış elamanının konfiçyüs gibi konustugu olay.
- Çok yakan araba kaliteli arabadır. bi tataya bak , bi jaguara bak ...
adam haklıymış.
halkın hemen hemen hepsinin haberdar olduğu problemler bütünü.
ama nasıl oluyor ise herkes bu şanzımanı almaya devam ediyor. bağımlılık yapıyor sanırım.
doğuş'un iyi niyet garantisi mevzusu güzel, insanlar da ona güveniyor sanırım.
20.000 kilometre olmadan şanzıman kıranları düşününce korktuğum olaydır.
yani tamam servis her şeyi karşılıyor falan olabilir de ya karşılamazsa? Aga bir dsg kaç para biliyor musun?
ocağına incir ağacı diker, yemin ederim bitersin.
Çift kavramalı dsg şanzımanın, en çok sorun çıkardığı bölümlerin başında görülen kavramadır.

Kavramanın uzun süre arıza çıkarmaması için, ani ivmelenmelerde otomobilin birden çok vites düşürmemesine özenmek gerekir. Bunun için yapılacak en kolay çözüm, agresif kullanımda spor moda geçmeyi unutmamaktır. Ya da aracınızda bulunuyorsa elcikleri kullanmak faydalı olabilir.
7 ileri kuru kavramalı dsg şanzımanlarda vuku bulan olay. zira volkswagen, 6 ileri dsg tiplerinde ıslak kavrama kullanır ve ıslak kavrama sayesinde 350 nm'e kadarki torklar kaldırılabilmektedir. 7 ileri dsg'lerde ise kuru kavrama nedeniyle maksimum 250 nm tork dayanımı mevcuttur. seri vites düşüşlerinde binen aşırı güç nedeniyle şanzımanda sorun çıkmaktadır.

gerçi 7 ileri dsg'lerde ıslak kavrama opsiyonu da mevcut. özellikle maksimum torku 600 nm'yi bulan motorlarda viskoz kavrama tercih ediliyor.

güç kaybı yaşanmaması için kuru kavrama yapıp belli bir süre sonra komple şanzımanın inmesini nasıl öngörememiş bu alman mühendisler kafam almıyor.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri