En çok tartışılan şanzımandır.
Genellikle insanlar 'arabam titriyor, azer bülbül gibi hissediyorum, kafama sıkıcam' gibi tepkiler verirler.
Olayın aslı şudur, dsg'nin 7 ileri olan kuru versiyonunun kavraması çabuk biter. Ayrıca kuru tipinde bozuk yollarda 'şakır şakır' ses gelir.
Dsg'nin babası 6 ileri olanlarıdır, yüksek tork dayanımı sayesinde sorunsuz binilir.
7 ilerisi gerçekten çöp olan şanzımandır.
Hemen hemen sorun yaşamayan biri yoktur. İster 1.2 tsi olsun ister 1.4 tsi, bu meret her türlü sorun çıkarır. 18.000'de ki ibiza cupra'mın şanzımanının sıfıra ile değişmesinden biliyorum.
Her otomatik şanzıman gibi dsg'nin de kendine has sorunları vardır, sadece satış rakamları çok olduğu için daha çok duyulmuştur. Eğer aracınız yetkili servis bakımlıysa doğuş genellikle şanzımanla ilgili yaşadığınız problemleri ücretsiz çözer.
6 ve 7 ileriden sonra şu an 10 ileri olanı piyasaya sürülmek için hazırlanıyor.
bu işin de suyunu çıkarttılar, 7 ileri olanlar bile çok sık vites değiştirdiği için kavrama yiyorken 10 ileri nedir.
sanırım sadece audi r8 gibi supersport'larda kullanılacak ama olsun.
Sabah şirket arabasında titreme yapmakta olan teknoloji.
İlk viteste bir şey yok yada çok kısa sürdüğü için anlaşılmıyor, ikinci vitesi kavrayıp gitmek istediği anda bir titreme var. Şu an için rahatsız edici değil ama var. Doğuş oto'ya gidip bir adaptasyon yaptırsam düzelecekmiş gibi.
60 km'ye ulaştığınızda kendinizi 7.viteste bulduğunuz şanzımandır. Bundan dolayı S modunda kullanılması gerekmektedir. Bilmemkaç kuruş ekonomi yapacağım diye motora ve balatalara yüklenmek daha masraflı olsa gerek. Vites geçiş hızları dillere destan olsa da gazı ezme olayı beni araçtan soğutmuştu.
Bozuk yollarda bulaşık sepeti gibi ses çıkardığı doğru. Otopark çıkışlarında hızlıca 2'ye geçtiği için titreme de doğru fakat ben kendisini trafikte ve benzer koşullarda manuel moda alarak kullandığımda herhangi bir can sıkıntısı yaşamadım. 43 binde alıp 54 bine kadar kullandığım Blue GT'de DSG'nin kavraması falan da güzeldi gayet - ki herhangi bir değişim yoktu öncesinde. Isınma sorunu da yaşamadım. Sorunları sanırım bana henüz vurmadı, umarım vurmaz da. Ben kendisinden memnunum, dikkat edince ömrü hiç de fena değil. Bilemiyorum Altan yani...

Not: 7 ileri kuru kavrama kullanıcısı.
çift kavramalı şanzıman

aslında robotize otomatikleştirilmiş şanzımanların bir üstüdür. çift kavrama sayesinde geçişlerdeki boşluk yok edilmiştir. manuel vitesteki gibi debriyaj vardır. kutu tip olanlar daha sorunlu, ıslak olanlar daha dayanıklıdır. 4 ileri ve 5 ileri şanzımanların olduğu zamanlar düşünüldüğünde dsg gerçekten efsanedir.
ancak günümüzde tork konvertörlü şanzımanların gelişmesi karşısında dsg biraz ilkel kalmaktadır

bu ilkellikleri ne zaman anlarsınız?

frenden ayağınızı kaldırdığınızda, aracın hareket etmesine kadar geçen süreden

geri geri yokuş yukarı park manevrasındaki zorluktan

kuru kavrama titreme yaptığında

güncel tork konvertörlülerin pürüzsüzlüğünü gördükten sonra

aslında vw grup için konuşursak, passat, jetta, golf müşterisi zf 9 ileri gibi tork konvertörlü şanzımanı daha çok benimser
Çok ya da az satmasının problemli olduğu gerçeğini değiştirmeyen şanzımandır. Risklidir, arıza ihtimalleri bilerek alınmalıdır, sözüm meclisten dışarı ama 60000 yaptım bir şey olmadı,80000km yaptım bişey olmadı gibi yorumlar sorunlu bir şanzıman olduğunu yine değiştirmez, zaten 60-80bin km'ler ''sağlam'' demek için yeterli bir kullanım mıdır tartışılır, velhasıl yerine tork konvertörlü bir şanzımanı tercih ederim, varsın biraz daha geç vites değiştirsin, biraz daha fazla yaksın.
5 yıllık 80 binde mekatroniği değişmiş olmasına rağmen soğukken titreme yaşadığım bir şanzımandır.Sürmesi cidden keyiflidir ama o yaşattığı korku da farklı bi cabası
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri