Yazı: Uğur Durukan Çakılcı
Fotoğraflar: Alperen Gökmen, Uğur Durukan Çakılcı.

D segmenti deyince aklımıza ilk olarak büyük, klasik tasarım anlayışına sahip sedan otomobiller geliyor. DS Automobiles’te ise işler biraz farklı işliyor. DS5 büyük sportif hatchback tasarımıyla daha ilk bakışta farkını ortaya koymayı başarıyor ve sınıfındaki kalıplara uymayacağının sinyallerini veriyor.

Hatta otomobilin DS ismini alışı bile alışılmadık şekilde gerçekleşti Bildiğiniz gibi araç daha önce Citroen DS5 adıyla satılıyordu ama artık isminde ‘Citroen’ geçmiyor, sadece DS5 olarak adlandırılıyor. Bunun nedeni Fransız üreticinin DS Automobiles’ı, Citroen’den farklı olarak ele alması ve daha Premium bir marka olarak pazarlaması. Makyajla birlikte marka tüm modellerden bu yeni anlayışla ürünler çıkartmaya devam ediyor.

Testimize So Chic donanımıyla katılan DS5’in kalbindeyse PSA grubundan tanıdık olan 1.6 lt’lik BlueHDi dizel motor bulunuyor.

Tasarım

Premium segmentte tasarımıyla fark yaratmaya çalışan DS Automobiles bunu oldukça başarılı bir şekilde yerine getiriyor. Hiçbir markanın modelini andırmayan DS5, kendi ailesinden modeller ile de büyük benzerlikler taşımıyor.

Makyajla birlikte DS5’in tasarımında bazı değişiklikler yapıldı. Özellikle önde büyük değişimler varken, DS5’in arka tarafında ise çok fazla değişiklik söz konusu değil.

Makyajla birlikte tamamen yeni bir ön tampona ve panjura sahip olan model, DS Automobiles’in yeni tasarım felsefesi olan “DS Wings” baz alınarak tasarlanmış. Otomobilin birçok yerinde kullanılan DS logoları, LED teknolojisinin kullanılmaya başlandığı farlarda da unutulmamış ve farın üst kısımlarında yerini almış. Elmasa benzeyen üç adet LED merceğin, C şeklinde gündüz farlarının kullanıldığı, opsiyonel olarak sunulan DS LED Vision farlara sahip olan test aracımızda farlar adeta tasarım ve işlevselliği bir araya getirmiş. Performansıyla övgüyü hak eden farlar tasarımlarıyla da göz dolduruyor.

Fütüristik, spor bir tasarım anlayışıyla şekillendirilen DS5’te bu hava bolca kullanılan camlar sayesinde arttırılmaya çalışılmış. Dört parçadan oluşan cam tavan DS5’te yerini alırken ön yan camların önünde büyük bir kelebek camı kullanılan modelin C sütununda da ufak bir cam kullanılmış. Dışarıdan bakıldığında bütünlük sağlaması için kapı direkleri piyano siyah olarak kullanılırken C sütununda bulunan cam ise sütunu boydan boya kaplayacak bir şekilde kullanılmış.

Bagaj kapağında ise birinci jenerasyon C4 Coupe’yi hatırlan tavanın eğimiyle şekillenen iki parçalı bir tasarım DS5’te yerini almış. Bagaj kapağına entegre edilen spoyler ise DS5’in sportif tasarımını destekler nitelikte.
Sportif tasarım ögeleri sadece görünüş değil işlevsel olarak da kullanılmış. Ön tamponda kullanılan aktif hava kanalları frenlerin soğutulmasına yardımcı olurken eğimli cam aracın aerodinamik yapısını geliştirmeye katkıda bulunuyor.

Makyajla birlikte her ne kadar yeni jant tasarımları da sunulmaya başlasa da test aracımızda Citroen versiyonunda da bulunan jantlar kullanılmış. DS amblemi taşıyan jant göbekleri ise modelin farklılıklarından biri.
Kısacası makyajda büyük değişimlerden ziyade ufak dokunuşlarla fark yaratılmış.

Kabin

DS5’in farklı tasarımı kabinde tavan yapıyor ve oldukça sıra dışı bir tasarım kullanıcıları bekliyor.

D segmentine yakışır yumuşak ve kaliteli malzemelerin kullanıldığı DS5’te makyajla birlikte değişen en büyük Infotainment ekranı ve vites topuzu olarak karşımıza çıkıyor. Makyajla birlikte sadece tuşlarla kontrol edilebilen eski Infotainment ekranı tarihe gömülürken yeni 7 inç genişliğinde, dokunmatik ekran kullanılmaya başlanmış. MirrorLink ve AppleCar Play standart olarak sunulduğu sistem pratik kullanımıyla öne çıkıyor.

Navigasyon sisteminin opsiyonel olarak alınabildiği otomobilde AndroidAuto desteğinin bulunmaması en büyük eksiklerden biri olarak göze çarpıyor. Sadece navigasyon opsiyonu alındığında standart olarak gelen geri görüş kamerası ise başarılı bir görüşe sahip. Citroen versiyonunun aksine Denon ses sistemi opsiyonu DS5’te sunulmazken standart ses sistemi yeterli oluyor.

DS5’te makyajla birlikte kullanılmaya başlanan EAT6 şanzımanla birlikte vites topuzu da değişmiş. Eski, küçük tasarımından oldukça farklı, klasik ve daha büyük bir vites topuzunun kullanıldığı modelde vites göstergesinin üstünde bulunan 'Sport' mod tuşunun yerinin pek ergonomik olduğu söylenemez.

Uçak kokpitini andıran bir tasarıma sahip olan kabinde spor pedallar hariç hiçbir detay es geçilmemiş. Uçaklardaki düğmeleri andıran tavandaki düğmeler cam tavandaki perdeleri ve Head-Up Display ekranını kontrol ediyor. Cam kontrol düğmeleriyse orta konsolda yer alıyor. Bu sınıfta böyle bir uygulamaya pek de alışık değiliz. Orta konsolun arkasında yer alan arka cam kontrol düğmeleri de arkada oturan yolcular için ergonomik açıdan sıkıntılı olabiliyor. Citroen’in DS modellerinde böyle detaylara daha çok dikkat etmesi gerekir diye düşünüyoruz.

Bolca kullanılan camlar sayesinde kabin oldukça ferah ayrıca sportif tasarım sayesinde rüzgâr sesini kabine oldukça az yansıyor. Aynı zamanda güzel bir yalıtıma sahip olan otomobil sessiz bir sürüş ortaya atıyor.

Makyajla değişen anahtarsa güzel bir tasarıma sahip ve DS logolarıyla oldukça kaliteli hissettiriyor. Opsiyonel olarak sunulan anahtarsız giriş sistemi olan modelde anahtarın koyulması için düşünülmüş olan bölge de göze çarpan detaylar arasında.

Sürüş

Testimize 120 bg üretebilen 1.6 lt’lik BlueHDi dizel motoruyla katılan DS5’in 156 bg’lik 1.6 lt benzinli motoru artık ithal edilmiyor. Tek motor seçeneğiyle satılan DS5 sadece EAT6 tam otomatik şanzıman ile satın alınabiliyor.

Maksimum 189 km/s hıza ulaşabilen DS5, 0’dan 100 km/s hızlanmasına 12.9 sn gibi yüksek bir sürede tamamlıyor. Bu değerlerle DS5 performans arayanlar için pek uygun olmadığının sinyallerini veriyor. Bunun yanında düşük yakıt tüketimiyle öne çıkan otomobil testimizde 7.0 lt/100 km gibi bir ortalama tutturmayı başardı.

DS5 virajlarda sürücüsüne güven veren bir yapıdayken yol tutuşu da oldukça iyi. Hissiz ve gereğinden fazla ağır olduğu gözlemlediğimiz direksiyon özellikle şehir içi sürüşlerde can sıkabiliyor.

Otomobil sessiz ve konforlu bir sürüş ortaya atarken tutunma seviyesinin yeterli olması dikkat çekici. Zaten makyaj öncesinde de DS5 oldukça iyi yol tutan karakteriyle bizleri şaşırtmıştı. 120 bg’lik dizel motor 1434 kg ağırlığındaki otomobile yeterli gelmiyor. Böylesine güzel tasarımlı bir otomobilin iyi performans göstermesini de istiyorsunuz, bu yüzden benzinli alternatifin satılması da düşünülebilirdi.

Makyajla değişen şanzıman artık çok daha konforlu bir sürüş sağlıyor. Makyaj öncesi kullanılan BMP’nin aksine aksine yeni kullanılan EAT6’nın tam otomatik bir yapıya sahip olması bundaki en büyük etmenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Citroen DS5 vites geçişlerinde sarsıntılı olan, sürücü ve yolcularını bu konuda rahatsız eden bir otomobildi ve açıkçası bunu testimiz sırasında eleştirmiştik. DS5 ise, EAT6 şanzımanı sayesinde sınıfına yakışır bir sürüş konforu sunuyor.

Bu şanzıman PSA Grubu’nda son dönem modellerinin neredeyse tamamında kullanılıyor.

Sonuç

Makyaj operasyonuyla Citroen logolarından kurtulan DS5, yeni şanzımanın da etkisiyle artık çok daha konforlu bir sürüş vadediyor. Ayrıca başarılı yol tutuşı, düşük yakıt tüketimi, kaliteli kokpiti ve zengin donanımıyla göz dolduran model farklı tasarımıyla ilgi çekiyor. Bunların yanında performans eksiği kullanıcılar için önemli handikaplarından biri olarak görünüyor.

171.370 TL’den başlayan fiyatlarıyla rakiplerinden pahalı bir fiyat etiketine sahip olan DS5 farklı olmak isteyenlerin tercihi olarak öne çıkıyor.
Makyajdan sonra ismi Citroen DS5'ten DS5'e değiştirilen otomobilin testidir.

Son derece karizmatik bir otomobil ancak o fiyata satılması biraz zor gibi geldi bana.
kullanıcılarının trim seslerinden bıktığı aracın testi. süspansiyonlarında da zaman zaman sıkıntı olabiliyormuş.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri