2009 yılında psa tarafından yaratılan lüks segmente yönelik üretim yapan marka.

different spirit veya distinctive series'in kısaltması olarak kabul edilir.
tam adı 'ds automobile' olan marka.
Citroen'in Premium olarak ortaya attığı bir alt markadır. Önce Citroen DS olarak adlandırıldı, ardından sadece DS olarak hayatına devam ediyor. İlk modeli DS3'tür.
Toyotanin lexusu neyse psa ninda osu olacak gibime geliyo
fransızca'da déesse olarak okunduğundan tanrıça anlamına da gelen marka.
ds e-tense adında 403 hp'lik 0 emisyonlu elektrikli konsept araca sahip olan marka.
Bağımsız bir marka olarak yola devam etme kararı alındıktan sonra DS 3, DS 4 ve DS 5 nodellerini sunmaktadır. Çin pazarına özgün modelleri de mevcuttur. Bu modellerden bazıları Türkiye'ye gelebilse güzel satabilme potansiyelini barındırmaktadır ancak homologasyon sıkıntısı yarattığından ithal edilmemektedir.
DS AUTOMOBILES, E-TENSE KONSEPTİ, FORMULA-E ARACI DSV-02 VE TAMAMI YENİLENMİŞ MODEL AİLESİYLE PARİS OTOMOBİL FUARI’NDA


--- spoiler ---
DS, ev sahibi olduğu Paris Otomobil Fuarı’nda konsept aracı E-Tense ve Formula-E’de yarışan DSV-02’yi sergiliyor. DS, fuarda ayrıca son 1 yıl içinde tamamen yenilenen ve Performance Serisi’ni de kapsayan tüm modellerini otomotiv tutkunlarıyla buluşturuyor.

Fransız lüksünü ve avant-garde tasarımı eşsiz müşteri programlarıyla buluşturan DS, 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda DS E-Tense Concept, Formula-E’de kazanılan deneyimler sonucunda daha da geliştirilen çok özel DSV-02 ve DS Performance Serisi modellerini sergiliyor. DS standında ayrıca DS 3 Cabrio Sport Chic, DS 4 Performance Line, DS 4 Crossback Terre Rouge, DS 5 Sport Chic ve DS Commande Spéciale’yi otomotiv tutkunlarıyla buluşuyor.

Gelenekten geleceğe DS markası
Gelecek, E-Tense ile göz önüne seriliyor. 4.72 metre uzunluğunda ve 1.29 metre yüksekliğinde olan E-Tense, 402 HP güç ve 516 Nm tork değerlerini 0 emisyona sahip elektrikli motorunile sağlıyor. Formula-E’de edinilen deneyimle oluşturulan teknolojik altyapıda lityum-ion piller aracın merkezine konumlandırıldı. Yüzde yüz elektrikli E-Tense’in menzili şehir kullanımında 360 km, karma kullanımda ise 310 km. 1.8 ton ağırlığındaki E-Tense 250 km/s maksimum hıza ulaşıyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlıyor.

Formula-E ve Geleceğin elektrikli yarış teknolojisi: DSV-02
DS Performance mühendisleri tarafından geliştirilen, DSV-02 isimli %100 elektrikli tek kişilik araç ilk olarak Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılıyor. Vites kutusu, elektrikli motor, arka süspansiyon ve elektronik motor yönetimi, markanın motorsporları bölümündeki uzmanların odak noktalarıydı. DSV-02 bu yıl 9 Ekim tarihinde FIA Formula-E Şampiyonası’nın üçüncü sezonunun açılış yarışının olacağı Hong Kong’da yarışacak.

DS 3 Performance serileri ile kusursuz sürüş keyfi
Yeni DS 3’ün, “DS 3 Performance” versiyonu hem hatchback hem de cabrio gövde seçenekleri ile Paris Otomobil Fuarı’nda yer alacak. DS 3 Performance modelleri, 215 g/km CO2 emisyon, 208 HP güç ve 300 Nm tork ile eşsiz bir performans sergiliyor. DS 3 Performance modelleri Torsen® kilitli diferansiyel ve özel 6 ileri manüel şanzımanla (MCM) birleştirilmiş 1.6 THP S&S motordan gücünü alarak benzersiz bir sürüş ve yol tutuş sağlıyor.

Paris Otomobil Fuarı’nda DS 3 Performance Black Special, DS 3 Cabrio Sport Chic, DS 4 Performance Line, DS 4 Crossback Terre Rouge, DS 5 Sport Chic ve DS Commande Spéciale modelleri de sergileniyor.
--- spoiler ---
Son olarak DS7 Crossback modelini tanıtan markadır.
Son dönemlerde tartışmasız en iddialı tasarımları yapan marka. Özellikle yeni DS7 Crossback ile çok güzel bir başlangıç yaptılar. Çıkacak yeni modellerini merakla bekliyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir