Sağlam performans makinaları için kesinlikle ama kesinlikle gerekli karter tipi. Bizim arabalarımızdaki(Amg vb. sahipleri dikkate almasın) wet sump'a göre 3 çok önemli avantajı vardır.

1) Karter hacmi daha küçük olduğundan daha az yağ barındırır ve virajlarda, hızlanmalarda bu yağ, deli gibi hareket edip pompanın debisini kısıtlamaz. Hep aynı oranda yağ gider ve motorunuzun ömrü artar.

2) Uzun karter'de daha çok yağ olduğundan yukardan gelen sıcak yağ buraya karışır ve iyi soğuyamaz. Dolayısıyla motor soğutması verimli çaılışamaz.

3) Dry sump karter çok daha küçük olduğundan motoru yere daha da yaklaştırabilirsiniz, bu da arabanın ağırlık merkezini yere çeker ve yol tutuşunu arttırır.

Bir dezavantajı çok pahalı oluşu ve komplike olmasıdır. Normalde sürekli karterde duran yağ, dry sump'ta bir pompa yardımıyla harici bir depolama tankına aktarılır ve ihtiyaç dahilinde buradan çekilir. Dolayısıyla fazladan bir pompaya ve rezervuara gerek duyar.
Biz fakirleri ilgilendiren konu. Sebebi belli; zenginler zaten genellikle buna sahip otomobiller kullanıyor. Özellikle pist kullanımları için çok önemli bir olay dry sump. Keşke benim olsa.
Yer olarak daha az alan kapladığı için yere daha yakın şekilde montajlanabilir, bu da otomobilin ağırlık merkezinin daha aşağı inmesi demektir, yani direk yol tutuşa pozitif etkisi olur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri