DRS yani açılımı Drag Reduction System. Formula 1'de kullanılan bir sistemdir. Türkçede düzlüklerde farkı kısaltma diyebiliriz.
Bu sistem devreye girdiği zaman Formula 1 aracının arka kanadındaki haraketli kapakçık açılır. Bu sayede aracın downforce'u azalır. Yere basma kuvveti azaldığı için hava akışı daha doğrusal olur ve sürtünme en aza iner.
Fakat sanılanın aksine drs maksimum hızı arttırmak değil de maksimum hıza minimum sürede çıkma görevindedir.

öyle her isteyenin her istediği yerde kullanabildiği bir şey de değildir. Yarış öncesinde genellikle düzlükler olmak üzere belirlenen sektörlerde; önündeki rakibi ile arasında 1 saniyenin altında fark olan pilotlar tarafından kullanılabilir.

Drs açık bir formula 1 aracı ile arasında 0.6 sn fark olan bir formula 1'in kapışmasındaki adrenalin ve görsel şölen yeryüzünde çok az şeyde vardır.
Işınlanmanın Formula 1'de kullanılan halidir.

Artık otomobiller o kadar limite yaklaştılar ki, iki yarış arabası arasında fark yok denecek kadar az. Bu da düzlüklerde geçişin zorlaşmasına ve izleyicinin uzaklaşmasına sebep olmuştu. Drs ile birlikte tekrar heyecan getirmeyi başardılar.

Arkamdan drs'si açık bir otomobil geliyor olsa kenara çeker geçmesini beklerdim.

Youtube linki
Hızlı ve öfkeli serisinde Nitro kit neyse F1 de drs odur. Drag azaldığı için ivme ve maksimum hız artar. Muhtemelen filmden sonra arcade yarış oyunlarında popülerleşmesi Ecclestone için F1 'in eski günlerine döndürecek bir umut olarak görülmüştür.
Nedense ısınamadığım teknoloji. Hile tuşu gibi hissettiriyor bana, sanki öndekinin hakkı yeniyor. Ne bileyim, delikanlılık gitti gibi işte..
öndeki aracın tüm avantajını kaybetmesine neden olan teknoloji. binbir pilotaj kabiliyetiyle açtığın farkı düzlükte kanatların açılmasıyla bir anda yok olmasına neden olur. savunma yapmak artık takım arkadaşının kabiliyetine kalmış bir olaya evrildi.

tamam geçişler arttı, heyecan gelmiş gibi olabilir ama öndeki elemanın emeği gitti, o n'olacak...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri