kia'nın otonom sürüşe imkân veren, ileri düzey sürücü destek sisteminin adıdır.

yarı otonom araçları 2020, tam otonom araçları ise 2030'da kullanıcıyla buluşturmayı hedefleyen kia, drive wise'ın özelliklerini şöyle sıralıyor.

- otoyol otonom sürüş özelliği; radar ve kamera algılama sistemlerini birlikte sunarak şerit işaretlerini yorumlar. aracın sürücü müdahalesi olmaksızın şeridinde kalmasını, diğer araçları sollamak için farklı şeritlere geçmesini veya farklı bir yolu takip etmesini sağlar.
- şehir içi otonom sürüş özelliği; aracın yol üzerindeki konumunu belirlemek üzere gps teknolojisini ve sensörleri kullanarak sıkışık şehir ortamlarında güvenli bir şekilde seyahat edilmesine imkan tanır.
- öndeki aracın takibi özelliği; öndeki aracı izleyen ve aracın kendi güzergahını bununla bağlantılı olarak hesaplamasını, güvenli bir uzaklıkta takip etmesini sağlar.
- acil duruş sistemi; sistem sürücünün gözlerini yoldan çok uzun bir süre boyunca ayırdığını fark ederse aracı otomatik olarak uygun bir şeride çeker ve durdurur.
· trafik sıkışıklığında destek özelliği; öndeki aracı sıkışık trafik şartlarında izleyerek güvenli bir uzaklıkta kalmayı sağlar. sistem, mesafe kazanmak için aracı uygun boşluklara geçirir.
· otonom vale park; sürücünün araçtan çıkmasından sonra, akıllı anahtar veya akıllı saat ile etkinleştirir. aracın kendisini uzaktan park etmesini sağlar.
Hiç sevmediğim sistemlerden bir tanesidir . En çok korktuğum gelecek insanların araba kullanmadığı olandır . Hem para verip alıcam hem kullanmayacağım
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri