Günümüz modern otomobillerde, sürücü ile Motor arasındaki iletişimi kuran arabirimdir. Motoru kontrol eden 10 12 sensor sayesinde, sizin isteklerinize en ideal şekilde cevap vermesini sağlayan, olumsuz koşullarda kendi kendine çözüm üreten, kullanıcı dostu cevreci ve güvenirlir bir sistemdir. Ekonomik bir araba sürüyorsanız sizden çok daha iyi ekonomi yapabilir (tork bandında yetiyor ise daha az yakıt püskürtmek), performanslı araba sürüyorsanızda sizden çok daha güclü arabayı kullanabilir (vtech açar, subab zamanlamasını değiştirir vs) . Kışın sizden daha iyi yol tutar( esp traction sistemlerini devreye sokar, yada 4x4 ise ön arka dağıtır) Freni bile sizden iyi yapar ( sert frende EBD 4 freni sıkar , abs devreye girer, 4 lü flaşı yakar). Drive Bye Wire günümüzün en muhteşem buluşlarından biridir. Beni benden alan en büyük özelliği, eski arabalarımda 70 km hızla giderken yaktığım yakıtı, yeni arabamda saate 110 km hızla giderken yakmasını sağlamasıdır. Aşırı tüketimi önüne geçer. eski telli arabalar kullananlar yeni model bir araba aldıklarında, gaz tepkilerindeki yavaşlığı anlam veremedikleri için genelde pedal bosster dedikleri saçma salak aletler ile bu sistemi kırarlar. Yada chip tuning işlemleri yapılarak caanım drive bye wire sistemini bozarlar. Yapmayın yaptırmayın..
bildiğim kadarıyla bazı otomobillerin sürekli ekonomik sürmeye zorlamasının da sebebidir. sen sisteme 'sürekli tasarruf yap' komutunu verirsen olacağı bu.
Gaz tepkisini öldüren sistemdir. En iyisi olsa yine telli gaz mekanizmasının yerini tutamaz. Şimdi bir de bunların fren pedalı için olanları çıktı. İlk olarak Alfa Giulia'da ya da Honda NSX'te kullanıldı hatta...
2017 model bir arabanın sürüş zevkinin 2000 model bir arabadan 10 kat daha kötü olmasının nedeni olan hede.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri