en zevkli araba yarışlarından biri. düz bir yolda gerçekleştirilen düelloda tek gayeniz çıktığınız rakibinizi yenmek. sokak yarışlarından esinlenilen ve günümüzde profesyonel çıtada düzenlenen organizasyonlara tanıklık ettiğimiz güç gösterisidir.

araç tipi, motor hacmi, kullanılan yakıt türüne kadar çeşitli katagoriler mevcuttur. pist uzunluğu genellikle 1/4 mil yani 402 metre civarı olur. çeşitlilik babında farklı mesafelerin kullanıldığını görürüz.

yan yana gelen araçlar, 'christmas tree' denen sinyalizasyon mekanizmasının yeşile dönmesiyle, sadece kendi kulvarında gitmek kaydıyla diğerini geçmeye çalışır. olay çok kısa ve basit olduğundan, mesala kalkış öncesi gerek gövde gösterisi, gerekse lastiklerin ısınması için burnout yapılmasına izin verilir.

bu yarışlarda boy gösteren araçların ömrü fazla uzun olmaz, zira o kadar yüklemeye hiçbir motor dayanmaz.
Amerika'dan çıkmış olan yarış disiplinidir.

Eski zamanlarda iki ışık arasında yarışmak için kullanılırdı. Şimdilerde pistleri var, Dünya rekorları falan kırılıyor. (bkz: oldies but goldies)
Bir yerden sonra bokunun çıkarıldığını düşündüğüm yarış çünkü ayarında bıraksan aslında çok güzel olan arabaları daha hızlı bitirmek adına ucubeleştiriyorlar.Çok istiyorsan git dragster e bin.
(bkz: top fuel)
Amerikalılardan çıkan mevzu.

Arabaları drag dışında bir şey yapamadığından dolayı bu spor onlardan çıkmıştır.

Malum Amerikanlar ne döner ne de durur.
Pek yetenek gerektirmeyen, daha çok otomobillerin ne kadar hızlanabildiği ile alakalı spor.
şovdan ziyade lastiklerin ısınıp yol tutuşun artması için kalkış öncesi burnouta izin verildiği yarış tipi.
araçların değil sürücülerinin de ne kadar hızlı olabileceğinin ölçüldüğü yarış tipi. ne demek istiyorum, buyrun izleyin. swh
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri