tüm otomobil fuarlarında güçlü motorlar ön plana çıkarken alttan alttan gelen ekonomik zorunluluk. gerek cenevre fuarında gerekse new york fuarında teknolojinin gelişimiyle doğru orantılı ağzımızı açık bırakan devasa güçte modeller görüyoruz. ancak bu performans canavarları cafe standartları nedeniyle son demlerini yaşıyor olabilirler.

örneğin norveç'te benzinli ve dizel motorların satışının yasaklanması onaylandı. gelecek elektrikli arabalarda diyorlar. elektrikli motorlar performanslı olamaz mı? tabii ki olur ancak petrolhead kavramını öldüreceği kesin.

birkaç yıl önce açıklanan yeni standartlar eşliğinde 2025 yılında yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımı iyice düşücek. diğer yandan bakıyoruz ki, volkswagen gibi dev bir üretici bu değerleri karşılayamadığından aldatıcı yazılım hilesi yapıyor. demek ki o kadar da kolay olmayacak bu geçiş süreci.

gerek mercedes-amg, gerek audi s ve rs serileri ile her geçen gün daha performanslı arabalar ortaya çıkartıyorlar. büyük hacimli motorları bırakarak daha küçük hacimlere yönelip yine de eşit güç üretmenin peşindeler. çünkü hem müşterilerin performans beklentisini karşılamak zorunda hem de hükümetlerin kendilerine şart koştuğu standartları karşılamak.

bence o sesine hayran olduğumuz v8, v10 motorlar zamanla tarihe karışacak gibi. getirilen sınırlamalar elbette çevre ve yaşadığımız dünya için önemli. giderek kirleniyoruz, buna bir dur demek gerekiyor. fakat bir petrolhead olarak araba tutkumuzu da bırakamıyoruz. performans arabaları altın çağını yaşıyor şimdilik, bundan bir hayli memnunuz. madalyonun diğer tarafında baktığımızda ise bunun yalancı bir sonbahar olduğunu görüp üzülüyorum.
tümünü gör
ilgili galeri