gavurların de-cat'de dediği olaydır.
katalik konvertör'ün iptali için kullanılır. katalitik iptal edilir, yerine düz boru çekilir. çevre açısından zararlıdır, emisyon değeri yükselir ama performans için de kullanıcıların tercih ettiği bir yöntemdir.
mevsimler iyice birbirine girmiş, küresel ısınmanın doruk noktalarını yaşarken yapılmaması gerekendir.
İlla yapılacaksa sport cat'lar var. zararlı gazı komple bırakmıyor en azından, ondan kullanılsın. 'ölücez olum hepimiz anlamıyor musun'.
Yeni nesil araçlarda çok daha fazla işe yarayan borudur. sebebi ise emisyon denetimlerinin fazlalığı ve yeni araçların daha az emisyon çıkışı yapmasını sağlamaya çalışmaktır. kat iptali ile 20 beygir alan arabalar mevcuttur. (bkz: renault megane rs 225)
alt devirlerin canlı olmasını sağlayan ama üst devirlere çıkıldıkça arabanın canını almaya başlayan parçadır.
katalitik iptalinden sonra alt devirler daha cansız olsa da üst devirler çok daha istekli olacaktır.
Bu olayın alternatifi sport catler tabiki piyasada mevcuttur ancak bazı yazarlarımızın fiyatlarına bir göz gezdirmesi gereklidir. Supersprint 'in polo gti için olan egzos sistemini sport cat'lı, orta ve son susturuculu almak isteseniz yurtdışı fiyatı 2375 euroya çıkıyor. Burada üstüne eklenecek kârı falan eklersek 10.000tl civarı birşeyler ödemiş olacağız. 50.000tl lik arabaya 10.000tl'lik egzos sistemi yaparsanda sokakta insanların suratına bakıcak yüzün olmaz.
Dolar ve euro kuru bu kadar artmış iken zaten sport-cat falan almak imkansız.
iskender usta varken yabancı firmalara bu kurdan para kaptırmamak gerek.
Aksine alt devirleri öldürüp üst devirleri coşturan modifiyedir.
sebebi de şudur; düşük devirde çok fazla havayı dışarı atarsanız yanma odasındaki sıkıştırma oranını düşürür tork kaybedersiniz. doğal olarak beygir gücü de düşer, bunu engellemek için toyota vvti motorla emme subaplarını düşük devirlerde daha erken açar ki daha fazla hava alıp sıkıştırmayı yükseltsin. yamaha'nın racing motorlarında da ex-up sistemi ile düşük devirlerde headersların son susturucuya birleştiği noktaya eklenen valfi kapatarak egsoz gazının dışarı atılımını zorlaştırıp düşük devir torkunu arttırıyor.
Alt devirleri bitirip ust devirleri fazlasiyla canli yapan bir uyhulamadir. Dpf yuzunden de bu uygulama yapilabilir.
Doğaya çok zararlıdır aslında, yapmayın yaptırmayın.
Çevreyi kirleten ama performans da sağlayan parçadır.
Aslında sadece yarış arabalarında kullanımına izin vardır. Bu şekilde muayeneden geçemezsiniz. Muayeneden önce her şeyin eski haline getirilmesi gerekir. katalitik konvertör'ün geri takılması gereklidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri