Havanın arabayı yere bastırma gücüdür. Yolda giderken elinizi camdan çıkartıp testini kendiniz de yapabilirsiniz. Elinizi altına hava alacak bir konuma getirin, göreceksiniz ki eliniz havalanmaya çalışacak. Bu istemediğimiz bir durum, istediğimiz durum elimizi yere doğru ittirmesidir. Eğer aracın aerodinamik parçaları aracı çok fazla yere basmaya odaklı ise; yol tutuş ve frenleme iyileşir ama hızlanma ve maksimum sürat kötüleşir.
Belki de motor gücünden ve fren sisteminden daha önemli olan ayrıntı.
Bunu anlayabilmeniz için iki tip otomobili de kullanmanız lazım. Biri bu konuda çalışılmış diğeri çalışılmamış. Basit bir örnek verecek olursam; Ford Fiesta St 2.0'de arka kanadı söktüğünüzde araba yüksek hızlarda çok kararsız bir hale geliyordu.
Ufacık bir spoiler ile bile aracın tüm dinamikleri değişebilen basma kuvvetidir. Firmalar bunun için çok ciddi ar-ge yapar,özellikle spor otomobiller için.
Havanın akişi hızlandıkça basıncı azalır.Bundan dolayı arka hava akışını bozmak gerekirki basınç kuvveti artısn. Özellikle çok yüksek hızlara çıktıkça araçların arkasının dengesizleşmesi bundandır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri