Trafikteki sıkışıklığının en bilinen sebeplerinden biri bildiğimiz üzere kavşaklardır. Mythbusters tarafından hazırlanan bu deney ise sıradan dörtlü kavşak ve ülkemizde az yerde bulunan roundabout arasından hangisinin daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Ek olarak deneyde trafik polislerinin sandığımızın aksine trafiği daha da yavaşlatığının tespit edilmesi önemli bir nokta. Ülkemizde ne kadar geçerli olur bilemem.

Videonun eklenmeme ihtimaline karşı link
atmosfersiz ortamda roundabout'un iki boy farkla kazanacağı kıyaslamadır.
ülkemizde ise ikisi eş değerdedir. zira ikisi de hiç işe yaramaz, çünkü kimse kimseye saygı duymaz. kimsenin kimseye saygı duymadığı bir yerde yol vermesi mümkün olmadığı için buradaki kurallar işlemez.

biz daha metrodan inenlere kenarda bekleyerek yol vermeyi beceremiyoruz yaya olarak.
hele bir de altında araba varken, "ben senden daha üstünüm" kafasıyla bmw, toyota'ya yol verir mi mesela bizim ülkede, vermez. tersi de mümkün, "la geçen gün bmw'ye yol vermedim" diye övünmez mi toyotalı kardeşimiz, övünür. başka sözüm yok.
Mühendislik harikası olan roundabout ile ilkel dörtlü kavşağın karşılaştırması. Roundabout her ne kadar çok daha pratik ve hızlı olsa da ülkemizde çok değişik kargaşaların yaşanmasına sebep olacaktır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri