Genellikle kısaca 'dörtlüler' olarak söylenen, 4 bir yandaki otomobilleri ikaz etmek için kullanılan lambalardır. Olayı 'bak ben saçma bir hareket yapabilirim dikkatli ol' diyebilmektir.

Bunlar açık unutulduğunda ne tarafa sinyal verdiğiniz görülmez, o yüzden dikkatli olmakta fayda var.
Genelde bunları aktif eden dörtlü flaşör düğmelerinin çok abes fiyatları vardır.
Japonya'da teşekkür etmek ve özür dilemek için de kullanılan aksesuar.
Türkiye'de de özür dilemek için kullananları gördüm / ben de kullanıyorum (izmir de yaygın) , camdan el kol yaparak özür dilemeye çalıştığınızda karşınızdaki anlamayabiliyor.

Ayrıca diğer bir kullanım türü de arkadan sis farı + uzun far allah ne verdiyse tüm aydınlatmaları açıp gelen öküz vatandaşlarımıza o açtığın ışık bizi kör etti demek için de yine dörtlüler kullanılıyor.

Trafikte tamamen teorik bilgi işlemiyor, bu gibi yazılı olmayan ama trafikte öğrenilen farklı bi iletişim dilimiz de mevcut.

Ek bilgi : VW grubu araçlarda dörtlüler açıkken bile ne tarafa sinyal verirseniz verin, dörtlüler durur o tarafın sinyali yanar, sinyal kapandıktan sonra dörtlüler yanmaya devam eder
düğmesi orta konsolda bulunan sinyalizasyon türü. kırmızı bir zemin üzerinde iç içe geçmiş iki üçgenden oluşan bir düğmesi olur.
türkiye'de bunu yakınca tüm trafik kurallarını etkisiz hale getirmek gibi bir fonksiyonu vardır.
doğaüstü güçlere sahip düğme.
sisli havalarda yada yoğun trafikte uyarı amaçlı kullanılır, veya düğün konvoyunda yada cenaze konvoyunda (üzgünüz ve ya sevinçliyiz manasında) kullanılır, genelde amacı dışında çeşitli manalarda kullanılabilen bir uyarı aracıdır.
normal araçları geçici olarak ambülans, polis arabası, itfaiye aracı, tank, cumhurbaşkanlığı makam aracı, f16 savaşan şahin gibi özel araçlar statüsüne getiren hile, hack
(bkz: leavemealone)
bunu yakıp emniyet şeridine girdiğiniz zaman kimse ananıza küfretmez istanbulda, daha doğrusu yakanların öyle sandığı ikaz lambaları
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri