Park ederken ve parktan çıkarken en çok ihtiyaç duyduğumuz detaydır. Tekerleklerin ne kadar açı alabildiği ile ilgilidir, ne kadar fazla açı alabiliyorsa arabanın dönüş çapı o kadar iyi olur.

Örnek vermek gerekirse, b segmenti otomobiller için:

Peugeot 206: 10,2 metre
Citroen c3 : 10,5 metre
Opel corsa : 10,4 metre

gibi değerler söz konusudur. Bu 206'nın daha rahat bir şekilde manevra yapabildiğini gösterir. Önemli bir detaydır. Bazı otomobillerin arka tekerleklerinin dönemsi de dönüş çapını azaltmak için yapılan bir geliştirmedir.
Tekerlek dönme açısı, dingil mesafesi ve iz açıklığı da dönüş çapının büyüklüğüne doğru orantılı olarak etkiler.
renault clio v6'da oldukça kıt olan çap.
Hot hatch'lerde oldukça fazla olan çaptır. Direksiyonun daha tepkili olabilmesi adına maliyetten kısarak direksiyon açısı azaltılır. Örnek vermek gerekirse renault megane rs 225'de bmw 5 serisi'nin 1 kere döndüğü yerden 3 kezde zor dönerdim. Arkadaş arasında Rs için peugeot j9 espirileri yapan olurdu.
En son k13 kasa micra 9 metre ile liderdi ve yumusak direksiyonuyla birlikte kimsenin girmez dediği aralara bile çok rahat girerdi
RR aktarma düzeni ve 45 derecelik tekerlek dönme açısıyla Renault Twingo diyor, 8.65'lik dönüş çapıyla bahsi arttırıyorum.
Mercedes ve BMW buna ek olarak döndükçe viraj icine doğru yatan tekerlekleriyle meşhurdur, ancak dönüş çapı en iyi olarak Magirus minibüslerdir. Bildiğin 90 derece dönüyor tekerler, hep şaşırtmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri