dünya üzerinde sadece türkiye'de görebileceğiniz, duyabileceğiniz toplu taşıma kavramı.

dolunca kalkmak üzerine bir çalışma prensibi vardır.
bu basit sistemle on yıllardır ülkenin her şehrine yayılmıştır.

oturan 10-15 kişilik kapasiteye, ayakta ise sonsuza yakınsayan bir kapasiteye sahiptir.
otobüsle taksi arasında konumlanır.

otobüsten pahalı, taksiden ucuz;
otobüsten hızlı, taksiden yavaş;
otobüsten rahat, taksiden kalabalık ulaşım aracıdır.
dünya üzerinde kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde de görebileceğiniz ulaşım aracı.
o da zaten yavru vatan işte.
Otobüs ile aynı , minibüs ile aynı , taksi ile aynı magandalığa sahip sürücü tarafından kullanılır . Hepsine bir genelleme yapsam yanlış olmaz bana göre .
emniyet şeridi müdavimleri. her türlü trafik ihlalini yapmak gibi bir mükellefleri vardır.
Çarpık kentleşmenin sonucu, cumhuriyetin ilk yıllarında ortaya çıkmıştır. Belediye otobüslerinin ulaşmadığı il sınırları dışında ki yerleşmelerde başlamış günümüzde artan plaka değerleri ile kalıcılığı sabitlenmiştir . Muazzam para kazandırır, şoför olarak çalışanlar bile 2000-3000 arası aylık para kazanır. Şoförler birbirleri ile sıkı ilişkiler içerisindedir,olası bir kavga halinde tepenize diğer soför ve muavinler çökebilir. İveco daily, karsan jest/j10, mercedes sprinter, ford transit yaygın görülen dolmuş modelleridir.
Litvanya tarzı ülkelerde, ayrıca geri kalmış ülkelerde de şehir içinde gezen minibüsler mevcuttur ancak, dolmuş kültürü, aşkları vs. yalnızca bize aittir. Ulaşımı oldukça rahatlattığı aşikardır; o da yetersiz toplu taşımadan ötürüdür. Kesinlikle üçüncü dünya ülkesi ulaşımıdır o ayrı. Gönül ister ki kalksın.
Ömrünü dolmuşlarda geçirmiş biri olarak diyebilirim ki, yeni Sprinterları falan çok severim de eski M-2000lerin tam açılan camını çok özledim. Hele Plantinum serisi içinde TV olanlar için beklemişliğim vardır. İçeride 1000 insan bulunduran bir aracı klima kurtarmıyor tabi ki.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri