Ülkemiz için kesinlikle herkesin alması gereken önlemlerdir.
1- Satışı verirken parayı almadan kesinlikle vermeyin.
2-Satışı verirken karşı tarafın 2 kişiden fazla gelmemesini isteyin.
3-Satışı vermeye giderken en az 3-4 kişi gidin.
4-Satış vereceğiniz kişiyle mümkünse bişey yiyip içmeyin.
4-Telefonunuza gelen hesabınıza xxx miktar para yattı mesajını kesinlikle birden fazla dikkatlice okuyunuz zira 100000 tl yatırmak yerine 10000 tl yatırıp sizi dolandırabilirler.
5-Satış vereceğiniz kişi size dükkanından vs bahsetmişse gidip çevredeki dükkanlara sorup soruşturun, bişey kaybetmessiniz.
6-Para hesabınıza geçmeden arabayı sakın kimseye emanet dahi etmeyin.
7- Arabayı benim eleman alacak ben patronum, yok öyle yok böyle diyenlere arabanızı satmayın, en fazla 3-5 gün daha geç satarsınız.
8-Arabayı alacak olan kişi sizi dükkanına veya tanımadığınız bir notere davet ederse güvenmediğiniz sürece gitmeyin, gidersenizde bişey yiyip içmeyin. Bu işlerin şakası olmaz.
9-Satışı vermeye giderken eğer yalnızsanız yanınızda kendinizi koruyacak bişeyler taşıyın, elektroşok vs.
Bu işin şakası olmaz alın yanınıza.
10-Karşı tarafın dolandırıcı olduğunuzu anladıysanız eğer polise falan gitmenize gerek yok, aleme ibret olacak şekilde cezasını kendiniz verin. Eğer siz yapmazsanız bunu gidip başkalarını dolandırır bu yüzsüzler.
Karşı taraf beni yanlış tanımasın, samimi biriyim karşı tarafta birazcık sert davranmak istemiyorum falan demeyin, adam 3-5 kuruş için kardeşini satarken sakın ola sakın tanımadığınız birine güvenmeyin.
Unutmayın iş başka, arkadaşlık başka.
Arabanızı satarken vs karşı tarafa sakın TAVİZ VERMEYİN.
Edit:
-Arabanızı alacak kişi çok az pazarlık yapıp hemen fiyatı kabul ediyorsa veya pazarlık yapmıyorsa arabanızı kesinlikle satmayın.
-Arabanızı alacak kişi arabanızı tam olarak incelemiyorsa, dışarıdan öylesine bakıp tamam notere gidelim diyorsa arabanızı satmaktan vazgeçin.
-Arada çelişkili sorular sorun eğer dolandırıcıysa farkedebilirsiniz.
-Arabanız hakkında çelişkili şeyler söyleyin eğer durumu farkedip daha fazla bilgi istemiyorsa daha dikkatli olun.
-Konuşurken karşı tarafın elleri titriyorsa veya vücudunda ufak değişimler oluyorsa üstüne gidin, durumunu daha iii anlamanıza yardımcı olur.
-Alıcıysa fırsat buldukça göz göze gelmeye çalışın, gözlerini sizden kaçırıp aceleci davranıyorsa dikkatli olun.
bunlar da ilginizi çekebilir