Günümüzde hemen hemen tüm otomobillerde kullanılmakta olan, tuşlarla değil camına dokunarak kontrol edilen teknolojik ünite. Kullanım kolaylığı açısından eski tip ekranlardan çok daha başarılıdırlar.

Bazı markaların kullandığı dokunmatik ekranlar ise tam tersi rezalettir. Dokunduğunuzu algılamaz, algılatmak için camı kıracak kadar baskı uygulamanız gereklidir.
çok da mantıklı bulmadığım teknolojidir.
insanlık haliyle dokunmatik ekranda yanlışlıkla bir yerlere dokunabiliyoruz. öncelikli dikkatini araç kullanmaya veren birinin paneldeki özellikleri kullanabilmesi için ultra pratik bir şey olması lazım orada. bu teknoloji de nereye dokunduğunuza dikkat etmeniz gerekiyor.
eski tip basmatikli panellerde parmağınızla baskı uyguladığınız için kontrol etmeniz daha rahat olurdu, yanlışlıkla pek basılmazdı. hem tuşların üzerindeki çıkıntılardan bakmadan orada ne olduğunu artı ezberleyebiliyordunuz. dokunmatiklerde ise bu mümkün değil, bakıp dokunmanız gerekiyor, mazallah kazalara davetiye çıkarmasın.
araba kullanırken dokunmatik telefonlarla destan yazan bünyelerin kullanırken zorlanmayacağı ekran. alıştıktan sonra gözucuyla gayet kolay kontrol edilebilir.
ford mondeo mk5 (sync2)'te kullanılanı evlat olsa sevilmez cinsten olan teknolojik hede.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri