Dual overhead camshaft versus single overhead camshaft.
Türkçesiyle üstten çift egzantrikli ve tek egzantrikli sistemler. Sıralı silindirli motorlar için kullanılan teknolojilerdir.

İkisi de ohv ye göre gelişmiş sistemler olmakla beraber farkları vardır.
Öncelikle dohc sistem daha gelişmiş olmasına rağmen neden halen üreticiler sohc motorlar kullanır?
Sohc sistemler maliyeti daha düşük, daha hafif ve daha kompakt motorlardır.
Sohc sistemlerde egzantrik miliyle subaplar direk bağlantılı değillerdir arada rocker denen parçalar bulunur ve bu parçalar yüksek devirde titreşim ve eylemsizlikleriyle motor performansını sınırlar. Ayrıca tek egzantrik milinin yapısı gereği silindir başına düşen subap(valf) sayısı 3(2 hava 1egzoz)ü pek geçmez ki bu da yakıt hava oranına ait hacimsel verimi sınırlar.

Dohc sistemlere gelirsek, çift egzantrik milin getirdiği avantajlardan biri olarak genelde silindir başına 4 subap kullanırlar. Ayrıca subaplarla egzantrik miller arasında direk bağlantı vardır. Bunların sayesinde daha iyi bir hava yakıt oranı, hacimsel verim sağlanabilir, yüksek devirde rocker parçaları olmadığı için performans sınırlaması olmaz.
En önemlisi egzoz subaplarıyla hava subapları farklı egzantrik millerle kontrol edildiği için vtec, vvti gibi teknolojilerin uygulanabilirliğini sağlar.

Dipnot olarak: twin cam her ne kadar dohc ile aynı anlamda kullanılmasına rağmen motorun çift blok üzerine yapılanmış olmasıyla dohctan ayrılır.
SOHC motorların daha az hareketli parçaya sahip olmasından dolayı yakıt tasarrufu sağladığı atlanan karşılaştırma. Öte yandan SOHC motorlarda 4 valfde bulunabilir, mesela civic si modellerinde bulunan motorlar gibi. Öte yandan yukarıda da belirtildiği gibi külbütör kollarının motor gücünü çalması ve daha da önemlisi değişken supap zamanlaması teknolojilerini kullanamaması (tek egzantrikle emme valflerini daha uzun süre açık tutmak pek kolay değil) sebebiyle DOHC motorlardan daha düşük verime sahiptir.
sohc fakirler, dohc ise apaçiler içindir. japon sevmeyen bir otomobil sever olarak bu şekilde özetleyebilirim. sohc'un işletme maliyeti yüksek olsa da ilk maliyeti düşüktür, dohc'ta ile durum tam tersidir.
Boyle bi teknolojiye bok suruldugunu gorunce agzimin acik kaldigi karsilastirma.
bunlar da ilginizi çekebilir