Doğuş Otomotiv’in 2015 yılında sürdürülebilirlik, kurumsal vatandaşlık ve toplumsal katkıyla ilgili çalışmalarını kamuoyu ile paylaştığı Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporu yayınlandı.

--- spoiler ---

Uluslararası GRI G4 standartlarında hazırlanan rapor kapsamına, 17 Yetkili Satıcı, 2 yeni iştirak ve 3 tedarikçi de dahil edildi.

Doğuş Otomotiv, sektöründe bir ilk olan Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. Küresel Raporlama Girişimi olan Global Reporting Initiative (GRI) çerçevesine uygun hazırlanan rapor, Doğuş Otomotiv’in 2015 yılı boyunca, sürdürülebilirlik, toplumsal gelişim, kurumsal vatandaşlık ve daha yaşanabilir bir çevre için aldığı kararlar ile geliştirdiği uygulamaları gözler önüne seriyor.

Raporda en dikkat çekici iki gelişmeden biri; hayata geçirilen 84 süreç İyileştirme Projesi ile 1 milyon TL maliyet tasarrufu sağlanması olurken, bir diğeri de kurumsal sürdürülebilirlik bilincinin, Doğuş Otomotiv’in yanı sıra Yetkili Satıcılarına, tedarikçilerine ve iştiraklerine de ulaştırılması oldu.

Hedef sürdürülebilirlik çalışmalarıyla dünyada söz sahibi olmak
Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, şirket çalışmalarının sürdürülebilirlik hedefleri ile örtüşerek devam ettirileceğine dikkat çekerek, 2015 yılı kurumsal sürdürülebilirlik raporunun da bu yöndeki çalışmaların bir göstergesi ve taahhüdü olduğunu söyledi.

Bu kapsamda 2015 yılında çevresel ve toplumsal yatırımlar ile meslek liseleri işbirliği ile atölye çalışmalarıyla topluma değer katmayı hedeflediklerini söyleyen Acar “Özellikle kadın çalışan adedi oranındaki artışımız, rapor kapsamına alınan Yetkili Satıcı sayısındaki önemli artış, çalışanlarımızla hayata geçirdiğimiz süreç iyileştirme projelerimizin sağladığı maliyet tasarrufu gibi başlıklar 2015 yılında en büyük atılımlarımızın başında geldi” diye konuştu.

Aclan Acar: “Kurumsal Sürdürülebilirlik artık bir kurum kültürü haline geldi”
7 yıl önce ilk raporu yayınlarken amaçlarının toplumsal katkı ve sürdürülebilirliğin bir kurum kültürü haline gelmesi olduğunu söyleyen Acar, “Biz artık 7 yıl boyunca elde ettiğimiz bu bilinci ve tecrübeyi, paydaşlarımız ile paylaşıyoruz. 2013 yılında raporumuza 6 Yetkili Satıcımız dâhil oldu. İki yıl içinde bu sayı 17’ye ulaştı. Buna ek olarak da 2 yeni iştirakimiz ve 3 tedarikçimiz de bu kültürü bizimle paylaşmaya başladı” dedi.

Pozitif ayırımcılık uygulanıyor, kadın çalışan sayısı artıyor
Raporda, kadın istihdamı konusunda yapılan iyileştirmeler de yer aldı. İş’te Eşitlik Platformu kapsamında çalışmalar yapan Doğuş Otomotiv’de, 2014 yılında yüzde 22,5 olan kadın çalışan oranı, 2015 yılında 35’e ulaştı. Türkiye’deki otomotiv sektörü ortalamasının üzerinde bir kadın çalışan oranına sahip olan Doğuş Otomotiv, işe alımlarda da ayrıca pozitif ayırımcılığı desteklemeye devam etti.

Toplumsal yatırım için 3,58 milyon TL kaynak ayrıldı
17 Yetkili Satıcı ile iştiraklerde gerçekleştirilen ambalaj atıkları geri kazanımıyla 14 binden fazla ağacın kesilmesine engel olundu. Doğuş Otomotiv’in toplumsal yatırım için ayırdığı kaynak 3,58 milyon TL’ye ulaştı. Eğitimde fırsat eşitliği kapsamında sadece sınavla öğrenci kabul eden Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine, Trafik Hayattır! Platformu’nu destekleyen çalışmalara bu kapsamda destek verildi.
--- spoiler ---
Yıllar evvel iş görüşmesine gittiğim ama yaşımı küçük bulmalarından dolayı işe almayan, bir gün yeniden Porsche için görüşmeye çağırırlarsa ve güzel bir teklifte bulunurlarsa affedebileceğim firma..
Doğuş Otomotiv Eğitim Platformu GO - Gelişim Okulu Uluslararası Ödülleri Topladı


--- spoiler ---
Doğuş Otomotiv’in oyunlaştırma temelli dijital eğitim platformu GO Gelişim Okulu, dünyanın en prestijli iş dünyası ödüllerinden Stevie Ödülleri’nde, 1 altın, 2 bronz, uluslararası insan kaynakları yönetimi ödül platformu Brandon Hall Excellence Awards’dan da 1 altın ödüle layık görüldü

Doğuş Otomotiv’in çalışanlarının eğitimi için özel olarak tasarladığı ve 2015 yılında kullanıma açtığı “GO Gelişim Okulu” dünyanın konusunda en prestijli kurumlarından 4 büyük ödül ile ödüllendirildi.

Kendi alanında dünyadaki ilk oyunlaştırma temelli dijital eğitim platformlarından biri olma özelliği taşıyan GO Gelişim Okulu, “En iyi eğitim sitesi“ dalında 1 altın, “En iyi kurumsal eğitim yazılımı” ve Doğuş Otomotiv’in gelecek stratejileri paralelinde “Yaratıcılık ve inovasyon” kategorisinde de bronz Stevie Ödülü kazandı. Ayrıca uluslararası insan kaynakları yönetimi ödül platformu Brandon Hall Excellence Awards’da da “En iyi öğrenim teknolojileri uygulamaları” kategorisinde Altın ödüle layık görüldü.

“Eğitimi cazip kılmak için oyunlaştırma tercih edildi”
Doğuş Otomotiv İnsan Kaynakları ve Süreç Yönetimi Direktörü Ela Kulunyar, Doğuş Otomotiv’de çalışanların kişisel ve mesleki gelişimlerine büyük önem verildiğini, GO platformunun da klasik eğitim yaklaşımından farklı olarak, çalışanların eğitim öncesi ve sonrasındaki faaliyetlere katılımını nasıl arttırabiliriz, bu aşamaları nasıl cazip kılarız sorularına cevap ararken geliştirildiğini söyledi. Kulunyar “Bu çalışmalarımızın sonucunda son yıllarda kurum içi iletişimde önemli bir araç haline gelen oyunlaştırma yaklaşımını, eğitim sürecimize dahil ettik. Dijital platformu kullanarak, eğitim bilgilendirme, seçim, onay, takip ve değerlendirme adımlarını çok daha kolay ve hızlı hale getirdik. Bu da çalışanlarımızın kendi aralarındaki paylaşımlarını arttırdı, eğitimlerin bilinilirliğine ve etkisine güçlü bir katkı sağladı. Kazandığımız ödüller, bu proje üzerinde iki yıldır çalışan eğitim ekibimizi son derece mutlu etti.” diye konuştu.

50’den fazla ülkeden 3 binin üzerinde kurum yarışıyor
Uluslararası arenada en prestijli ödül programlarından biri olan Stevie Ödülleri, 2002 yılından itibaren her yıl 50’den fazla ülkenin, 3000 üzerinde şirketin projelerinin yarıştığı önemli bir organizasyon. Her sene farklı jüri üyelerinin yer aldığı yarışmada dünya çapında ünlü ve başarılı profesyoneller projeleri değerlendiriyor. Stevie Awards, iş dünyasında kazanılan başarıların ve kuruluşların topluma sağladığı katkıların ödüllendirilmesi ve bunların uluslararası platformlarda duyurulması amacıyla veriliyor.

Eğitimde strateji geliştiren kurumlar ödüllendiriliyor
Gelişim Okulu’na bir diğer ödül ise, 22 yıldır insan kaynakları yönetiminde uluslararası çapta en prestijli ödül olan Brandon Hall Group HCM Excellence Awards’tan geldi. GO, bu ödüllerin En iyi Öğrenim Teknolojileri Uygulamaları (Best Advance in Learning Technology Implemantation) kategorisinde altın ödül almaya layık görüldü.

Brandon Hall Group HCM Excellence Awards, dünya genelinde insan kaynakları yönetimi konusunda stratejiler ve modeller geliştiren, teknolojiyi kullanan kurumların çalışmalarını değerlendiriyor.
--- spoiler ---
son tesisini İstanbul Anadolu yakası Kartal'a açan şirket.


--- spoiler ---
Doğuş Oto Kartal, Volkswagen Binek Araç, Audi, Porsche ve Volkswagen Ticari Araç markaları için müşterilerine yetkili satış hizmeti verirken, Volkswagen Binek Araç, Audi, SEAT, Porsche ve Volkswagen Ticari Araç markaları için ise yetkili servis hizmeti veriyor. DOD markasıyla ikinci el araç alım satımının da yapıldığı Doğuş Oto Kartal’da kredi, kasko, ekspertiz, aksesuar gibi otomotiv ile ilgili tüm çözümler aynı çatı altında sunuluyor.
--- spoiler ---
Doğuş Otomotiv ile sıkça karıştırılır.

Doğuş Otomotiv, hâlihazırda Volkswagen grubunun distribütörüyken kendilerinin işlettikleri bayi ve servislerin ismi Doğuş Oto'dur.

Aynı mantık Borusan'da da var.
Maslak’taki Merkez Bayileri otomotion’ın volkswagen bölümünde, sergi alanının tam ortasında duran 2017 model 3 litre dizel füme rengi yeni touareg’i 1,5 yıldır satamayan, volkswagen ag’nin türkiye distribütoru.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri