bir türlü kimseye yaranamayan firma.
sürekli bir eleştiriye maruz kalıyor. ama nedense etrafımda bunlardan dolayı mağdur olan kimse yok.
dsg ile ilgili problem yaşayan da oldu ama doğuş oto hep ılımlı davrandı.
sonuç olarak 'bence' ılımlı olan ama kimseye yaranamayan firma.
Pazarda tekelligini sonuna kadar kullanan bundan aşırı derece nemalanan devletin ÖTV sının üstüne sıra bekleme olayından yararlanıp daha da soyan firma. Unutmayın bugün sizin başınıza gelmedi diye yarinda gelmeyecek diye bir şey yok
Saat 09:00 da randevusu olan aracı saat 12:00 de içeriye rica minnet alan,yağ tapasını sıkmayıp yolda tapadüştükten sonra yol yardım gönderen,liftten kocamann Crafter düşüren işini çok iyi bilen fakat yapmayan teknisyenlerin aynı çatı altında toplanmasına sebep olan şirket.
milletini mağdur eden yegane firma
Araç almaya gidersin özellikle Volkswagen grubunda seni adam yerine koymazlar. Hani " yia sen polo almaya gelmissin belli bakma hic passatlara. Ama bana bu mini eteği de sen polo yerine passat alırsın belki diye giydirdiler. Ve arabanın yanında beni vermiyorlar haberin olsun " bakışı. Pazarlık etmeye kalkarsin 140.000 liralık araçta giderler 160 lira küfür eder gibi indirim yaparlar. He sonra ne mi olur? Avek satış rekoru kırar. Özellikle skoda grubunda araba yetistiremez. Net.
Son günlerde yaşanan sıkıntılardan sonra kapanması gündeme gelen firma.
Volkswagen kendi gelip, distribütörü aradan çıkarabilirmiş. İşte o zaman anlarız Doğuş iyi miymiş kötü müymüş?
Sadece oto değil tüm doğuş grubu soyguncudur. Nerden nasıl cebinden para alsam diye kovalayan firmadır. Vag grubu araç alacağımda her ne kadar distribütör onlar olsa da doğuş yerine diğer bayiileri tercih etmeme sebeptir.
yıllardır araç stoklayıp, çok satıyor 6 ay bekleyin diye toplumsal algı yaratan aşağılık firma, tamam kardeş ben de bmw bakayım dedin mi durun bir bakalım depoya son kez deyip istediğiniz aracı 10 dk sonra size hazır hale getiren pislik firma. türkiyede bir borusan iki doğuşoto, sırf bunlar yüzüne ne bmw ne vw alırım ne de yakın çevremin almasına müsade ederim.
değer ve ilgi merkezi (dim) contactcenterworld.com ödülleri’nde en iyi müşteri deneyimi kategorisinde birincilik, en iyi çağrı merkezi tasarımı kategorisinde de ikincilik ödülüne layık görülen firma.

--- spoiler ---
özellikle otomotiv sektöründe sunulan ürün ve hizmetlerde benzerliklerle karşılaşılmasından hareket eden doğuş otomotiv’in; müşterilerine benzersiz bir deneyim yaşatmak, iletişimin her anında onlara değerli olduklarını hissettirmek, her türlü istek ve ihtiyacına cevap vermek amacıyla hayata geçirdiği değer ve ilgi merkezi (dim), henüz ilk yılında farkını ortaya koymayı başardı.

dim, bu yıl 11’incisi düzenlenen ve müşteri ilişkileri ile çağrı merkezi yönetimi sektörünün dünyada en prestijli ödülleri olarak kabul edilen contactcenterworld.com ödülleri’nde iki ödül kazandı.

34 kategoride her biri kendi sektöründe lider 45 firmanın finale kaldığı ödüllerde, doğuş otomotiv değer ve ilgi merkezi en iyi müşteri deneyimi kategorisinde birincilik, en iyi çağrı merkezi tasarımı kategorisinde de ikincilik ödülü kazandı. londra’da gerçekleştirilen ödül töreninde, dim’i doğuş otomotiv marka yönetimi müdürü çağla gül şenkardeş ve dim operasyon yöneticisi arzu tekin temsil etti.

dim, doğuş otomotiv markalarının, satış ve satış sonrası müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla üçüncü partilerden aldığı yol yardımı, çağrı merkezi, anket, rezervasyon ve diyalog gibi operasyon hizmetlerini tek çatı altında birleştiriyor.

ortalama bir çağrı merkezi altyapısının ötesinde, müşterileri tanıyan ve geçmiş deneyimlerini bilen, hızla çözüm üretebilen etkin bir kurumsal sistemin kurulduğu
dim’in bu prestijli ödülü kazanmasının arkasında, tüm süreçlerini “önce insan” felsefesiyle geliştiriyor olması yatıyor. dim’de, yaşanan örneklere bulunan çözümler, eğer kullanıcılara katma değer katıyorsa, kısa sürede standart hale geliyor.

örneğin, akşam aracı bozulduğu için yolda kalan bir kadın sürücünün, yol ortasında tek başına kalmasının kendisini ürküttüğünü belirtmesi sonrasında, dim’e güneşin batışından doğuşuna kadar gelen çağrılarda, kadınların çağrıları öncelikli olarak yanıtlanmaya başlandı.

çağrı merkezlerinin alışılagelen ortamının aksine, dim’de mimari tasarımdan, dekorasyona kadar her şey çalışanların huzurlu bir ortamda çalışması için düşünüldü ve bu kapsamda çalışma ortamı özer + tulgan mimarlık ofisi tarafından tasarlandı. şehrin merkezinde yer alan, müşterilerine 7/24 hizmet veren dim’de aynı zamanda kişi başı 6,55 metrekarelik çalışma alanları yaratıldı. bununla birlikte sadece ofis dekorasyonu değil, aydınlatmalarda uzun çalışma sürelerinde çalışanları etkilememesi için özel olarak tasarlanırken, elektronik cihazlar ses seviyeleri ve çalışırken dışarıya yaydıkları sıcaklık miktarı dikkate alarak seçildi.
--- spoiler ---
tatile çıkarken araçta çocuk güvenliğinin önemine dikkat çekmek için öneriler paylaşan firmadır:

--- spoiler ---
doğuş otomotiv’in, kurumsal sorumluluk platformu trafik hayattır! uzmanları okulların kapanması ve ramazan bayramı nedeniyle tatil yoluna çıkacak ailelere, araçta çocuk güvenliği ve trafik güvenliği ile ilgili önemli tavsiyelerde bulundu

doğuş otomotiv, 2004 yılından itibaren toplumun tüm kesimlerinde trafik güvenliği bilincini arttırmak amacıyla yürüttüğü “trafik hayattır!” kurumsal sorumluluk platformu kapsamında trafik güvenliği eğitimleri ve trafikte sorumluluk yaklaşımına yönelik farkındalık projeleri gerçekleştiriyor.

bu eğitim projeleri kapsamında gerçekleştirilen trafikte çocuk güvenliği projesinde danışman olarak yer alan ingiltere loughborough üniversitesi öğretim üyeleri prof. dr. memiş ve prof. dr. serpil acar, okulların kapanması ve ramazan bayramı nedeniyle trafiğe çıkacak anne-babalara önemli tavsiyelerde bulundu. uzmanlar ailelerin yolda oldukları her an araç içinde önde ve arkada her zaman emniyet kemeri takmaları gerektiğinin ifade etti.

trafik hayattır tarafından yapılan araştırmada, çocuklu ailelerin sadece 4’te birinin çocuk koltuğu kullandığını belirten uzmanlar, öncelikle araçta çocuk güvenliğinin sağlanması için çocuk koltuğu kullanımının şart olduğunu belirtti.

uzmanlara göre doğru emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanımı şöyle;
• - öncelikle avrupa standartlarında koltukları seçin ve mutlaka üreticinin söylediği şekilde monte edin.
• - bebek veya çocuk, sıkı bir şekilde kemer ile bağlanmalı ve kemer ile arasında boşluk olmamalı.
• - kalın ve özellikle kaygan dokusu olan kıyafetler ile koltuğa oturtulmamalı. çocuk, başıyla koltuğun kafalığı arasında minimum mesafe olacak şekilde oturtulmalı

-emniyet kemerinin bedene çapraz kesen kısmının, omzun tam ortasından geçmesi gerekmetedir. eğer kemer boynu kesiyorsa, yani boyna değiyorsa veya omuzdan düşüyorsayanlış takıldığı anlamına gelmektedir. .
-kemerin kucak kısmından geçen bölümü ise , karnın mümkün olduğunca altından ama bacakların mümkün olduğu kadar üzerinden geçmeli.dir en önemli nokta ise, kemerin karnın üzerinden hiçbir şekilde geçmemesi gerekmektedir..
-bir önemli konu ise, koltuk arkalarında bulunan kafalıklarıdır. aracın hareket ettiği her durumda, kafalıkların yolcu veya sürücünün kafalarının hiza olarak yüksekte olması gerekmektedir. ayrıca kafalık ile kafa arasındaki mesafe de minimum seviyede olmalı ki, özellikle arkadan çarpma durumunda kafa, kafalığa mümkün olan en yavaş hızda çarpsın. böylece boyun zedelenmeleri veya travmalar engellensin.
--- spoiler ---
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri