erkeklerin 10:15 kadın sürücülerin ise 9:15 pozisyonunda doğru olduğuna inandığı pozisyondur.
fakat ben sol el 9'da sağ el ise viteste iken kendimi daha rahat hissediyorum.
12 de tutunca +15 hp.
Doğrusu 10:10 olan tutuş pozisyonu. Zaten dikkat ederseniz direksiyonunuzun o noktalarında baş parmaklarını koymak için çıkıntılar bulunur. Bir el viteste rahat edebilirsiniz ama acil bir durumda tek elle gerekli kontrayı veremezsiniz. kick plate'e bir kere öyle girin ne demek istediğimi anlarsınız.
Güvenli sürüşte de, ileri sürüşte de, sportif sürüşte de aynı tutulması gereken direksiyon. Full atak mod için 9 çeyrek en doğru tanımdır. Doğru oturuş pozisyonu ile de birleştiği zaman bir bütün olur. Buna ek olarak genelde sportif sürüş tekniği gibi görünse de en önemli güvenli sürüş tekniği, direksiyonu bırakıp eksenini kendi bulmasına imkan verme hatasıdır. Yani 2 tur çevirdiniz ve toplarken direksiyonu bıraktınız kendisi dönsün diye. Ufak ve rahat bir hareket gibi görünse de hatalı harekettir ve viraj çıkışlarında aklınızı alabilir.
İntercity de 9.15 olarak gosterilen pozisyondur. ben de 10.10 derdim oyle biliyordum suu an genelde 9.15 teyim cunku F1 vitesi rahat sekilde oyle kullaniyorum.
Sol elle saat 1 konumunda tutulan direksiyon ile kendinizi Dominic Toretto gibi hissedebilirsiniz ama öyle bir dünyada yaşamıyoruz maalesef.
İntercity eğitimlerinde 9:15 veya 10:10 olarak gösterilen pozisyondur, direksiyon yapım yüzünden 10:10 da daha doğru ve hakim olduğunu düşünüyorum
vites değiştirirken sol elinizin direksiyona tam hakimiyet sağlayacağı duruş. saat 9 veya 10 yönü ideal olarak belirlenmiş. kişiden kişiye göre değişebiliyor veya sakin-atik kullanıma göre. belli bir süre sonra hepimizin direksiyonu alttan iki üç parmağımızla hareket ettirdiğimizden kişinin idealini kendisi bulması lazım.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri