İlk çıktığında 'ölümsüz olduğunuza inanıyorsanız kullanın' gibi değişik bir cümle ile reklamları yapılmış olan araba. Hemen hemen hiç bir elektronik destek bulunmadığından dolayı kontrol etmesi çok zordur. 8 litrelik V10 ve arkadan çekişli bir araba hayal edin, hiç bir güvenlik donanımı olmayan. Erkek arabası tabiri işte tam da bu yüzden doğrudur.
Günümüz esp gençliğinin anlamını pek anlayamayacağı araba.
Elektronik sistemler sayesinde hayatta kaldıklarının farkında bile değiller, şununla tek tur atmaları neyin ne olduğunu anlamaları için yeterlidir. Canavar bu, başka bir şey değil. Gürül gürül ses, titreşim, heel and toe ve ölüm korkusu.
Top Gear USA programında Tanner Foust'un Cobra helikopter'den köşe bucak kaçarak yaptığı şov'un başrolüdür. Bu arada Tanner Foust da deli otomobil de deli olunca ortaya çok güzel görüntüler çıkmıştır. Bir otomobil ile bir savaş helikopterine versus yaptırmak nasıl bir aklın eseridir tartışılır.
güncel seri üretimi yapılan araçlar içerisinde en büyük motor hacmine sahip araba.

2012 yılında üretimine başlayan kasasının kaput altında 8400cc -512.6 cu in- bir canavar barındırıyor ve kendisi 649hp @6120rpm ile 813nm @4950rpm çevirebiliyor.
Yeni versiyonlarında devir saatinin içinde yer alan yılan simgesi, devir yükseldikçe kırmızılaşarak sinirli bir hal alıyor. bu da viper'ın güzel detaylarından birisi.
2. nesilden itibaren bagaj üzerindeki amblem içerisinde üçüncü fren lambasının entegre edilmiş olması bir başka güzel detaylarındandır. Nerden mi biliyorum; tabii ki de video oyunlarından...
twin turbo müdahalesiyle 1600hp+ları rahatlıkla gören bir araç.
2013 ile 2014 yılları arasında srt adı altında üretilen araba. ancak satışlar düşük çıktığından tekrar dodge viper ismine geri dönmüş.
devir arttıkça ortada çıkan yılanı şu videoda görebilmek mümkün.
viper'ın nasıl hızlandığının da güzel bir örneği ayrıca.
Kimsenin inanmamasına karşın 2013 model Time Attack versiyonunun turuncu renkli olanını sanayide görmüşlüğüm vardır.
Frene basıldığı zaman arkadaki viper logosu kırmızı kırmızı yanar, devir saati yükseldikçe renk değiştirip engerek belirir. Arkadan itişli, manuel, V10, Coupe, Track Machine. Hayallerimi süsler fakat bu ülkede milyoner (+20M) değilseniz yakıt tüketimi ve ÖTV konusunda çok üzülürsünüz, gaz pedalı ayağınızı hissettiği an 5 lira gitmiştir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri