abisi dodge charger çok beğenilince bundan daha daha hızlısını nasıl yaparız diyen amerikan mühendislerinin 1970'de üretmeye başladıkları bir muscle car.
(bkz: pony car)
1971 çekimi vanishing point filminin başrol oyuncusu.
Asil olarak Chrysler'in Mustang'e rakip olarak urettigi pony car. 1970'te piyasaya cikmistir, cok sevilir, 71 modellerinin ustu acik versiyonlari zamanimizin en degerli Amerikan otomobillerindendir.
En sevdiğim amerikan arabası. Yenisi de eskisi de çok güzel, çizgileri muazzam. O popo, o sütun kimde var kardeş?
Büyük bir efsanedir, pony car sınıfının geç kalmış üyesidir.

Ayrıca geçtiğimiz hafta ABD'de 76 tane Challenger'dan güzel bir fotoğraf çıkarmışlar. Bunu yapan Atlanta'lı bir Challenger kulübüymüş. Habere şuradan ulaşabilirsiniz: 76 Challenger ile gökkuşağı.
Vanishing point'in final sahnesinde kaza yapan araç challerger değil camarodur. Üzmüştür. Hayır lan yanlış görüyorumdur kesin diyip sarıp sarıp aynı yeri izletmiştir. Film ömürden dakika çalar, izlemeyin bu arada. He arabaya gelince araba iyi yürürü falan sağlam
1969 sonbaharında 1970 model olarak piyasaya çıkan orijinal dodge challenger bir çok yerde gelmiş geçmiş en iyi pony car olarak nitelendirilmektedir. Chrysler e-body platformunda üretilen otomobil plymouth cuda ile platform kardeşidir ayrıca. Otomobil, 198 cu. in (3.24L) sıralı 6'dan 440 cu. in (7.2L) v8'e kadar uzanan geniş bir motor yelpazesi ile sunulmuştur. Özellikle 425 beygir güç üreten 426 cu. in (7.0L) Hemi v8 ve 390 beygir güç üreten 440 cu. in (7.2L) six pack v8 en gözde modellerdir. Günümüzde de bu motorları taşıyan versiyonları kolleksiyon değeri taşımaktadır ve en değerli muscle car'lar arasındadır.
Malzeme kalitesi, hiz(motoruna gore degisir), yol tutus kullanislilik degilde arabasina binince mutlu olmak icin her gaza bastiginda jole kivamindaki suspansiyon sayesinde tutunamayan saga sola kayan poposu ve hafiften kalkan burnu icin tercih eden amcalarin arabasidir.
2fast2furious filmindeki turuncu araba da 1970 challenger r/t'dir
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri