(bkz: tork)

tork'un ne anlama geldiğini otomobille uğraşan herkes çok iyi bilse de iş açıklama ve başkasına anlatma kısmına gelince herkes zorlanır. birçok tanım vardır tork'u izah edebilmek için. tork ile merdiven çıkarsınız beygir ile düz yolda yürürsünüz. tork ile iş gücünüz fazladır falan gibi.

tork'a kısaca itme kuvveti diyebiliriz. yani bir nevi çekiş gücü.

esas merak edilen ise dizel motorların tork değerlerinin benzinli motorlara göre daha yüksek olması.

4 zamanlı olarak bildiğimiz motorların üçüncü zamanında meydana gelen yanma işleminde benzinli motorlarda piston, hava-yakıt karışımını sıkıştırırken buji kıvılcımıyla ateşleme sağlanır. Benzinli motorlarda sıkıştırma oranı 8-12 arasında değişir. Dizel motorlarda ise yine yanma odasında piston tarafından sıkıştırılan havanın üzerine enjektörler mazotu püskürtür. Yani benzinliye göre buji yerine, yakıtın sıkıştırılması ve kendiliğinden patlatılması ile gerçekleştirildiği görülür. Böylece dizel motorda 1/18 ile 1/22 arasında değişen bir sıkıştırma oranı elde edilirken pistonların bağlı olduğu krank miline daha fazla döndürme kuvveti yani tork uygulanır.
Öncelikle (bkz: Sıkıştırma Oranı)
#6948

Ayrıca (bkz: Çap x Strok)

Dizel motorların tork değerlerinin yüksek olmasının en önemli sebebinin başında verimli yanmasından gelir. Benzinli motorlarda yakıtın yanması için kıvılcıma ihtiyaç duyulurken (şimdilik) dizel motorda mazotun yapısından dolayı yüksek sıkıştırma ile yanma sağlanabilir. Üstelik yanma kendiliğinden gerçekleştiği için yanmamış yakıt oranı önemli ölçüde düşer, bu da tork,verimlilik ve çevreye daha az zarar olarak geri döner.
Dizel motorlar karbonmonoksit salınımı bakımından benzinlilere göre daha çevreye duyarlıdır. Fakat günümüzde daha zararlı olarak lanse edilmesinin sebebi yüksek sıkıştırma oranından kaynaklı olarak oluşan Azotoksit emisyonudur. Bunun da çözümü olarak adblue ve skyactiv-d öne sürülebilir.
mazotun yüksek derecede sıkıştırılarak patlayabilmesi için dizel motorların uzun strok ve yüksek sıkıştırma oranına sahip olmasından dolayıdır. Her ne kadar torkları yüksekte olsa 1.6 turbo dizel bir araç 1.6 turbo benzinli bir araç kadar iyi hızlanamaz nedei ise dizel motorların uzun strok,uzun vites oranlarına sahip olmasından ve mazotun yüksek devirlerde yanma verimi düştüğü için yüksek devir çeviremesinden dolayı aynı hacimdeki turbo benzinliden hızlanma olarak yavaştır ancak yakıt olarak daha ekonomiktir.
Olayın aslında sıkıştırma oranından da ziyade Bor / Strok oranından kaynaklandığının bilinmesi gereken hadise . Mazda'nın dizelinde 14 oranlı sıkıştırma oranı var mesela o zaman yüksek tork alınmıyor mu ? Gayette alınıyor .

Çap Strok Oranı

Benzin - Motorin farkı da var tabi olayı tek tek incelersek Yanma odası , Yanma verimi , Yanmanın farklılığı , Sıkıştırma Oranı , Çap strok oranı , Sıcaklıklar farkı , Basınç farkı vs vs vs
Mazda'nın yeni bujisiz benzinli motoru ile artık benzinli motorlarda da dizel gibi değerlerin yakalanabiliceğini düşündüğüm durum.
bunlar da ilginizi çekebilir