Kış aylarında arabanın içinde tir tir titreyince anladığınız durum.
Dizel motorlar, çalışma prensiplerinden dolayı geç ısınırlar.

Kabine sıcak hava basması için ısınmış olması gereken motor hala soğuk olduğundan hem siz hem de o buz gibidir.

Dizel bir araba sahibi iseniz sabah ilk çalıştırmada montunuzu ve berenizi çıkarmayınız. Yaklaşık 15 kilometre soğukta yolculuk edeceksiniz.
Ankara gibi bir yerde yaşıyorsanız eğer çok çekeceğiniz durum. Tam 25 kilometre motorumun ısınmadığını bilirim. Mont, bere hatta atkıyı çıkartamazdım. Sonra ön ızgaraya karton koydum ki sıcak hava içeride kalsın diye, 10 kilometreye kadar düşürmüştüm ısınma süresini.

O gün bugündür dizel araba almam, o soğukta neler çektim bir ben bilirim.
Hayattan soğutan olay.

2007 fiat punto 1.3 mjet ile arada şirkete gidiyorum. Hayal edin Pazartesi sabahı, hava buz gibi, alarm çalmış uyanmışsınız. Lanet olası yataktan çıkmak zaten dert, yatağın içi sıcacık, insanın çıkası gelmiyor.

Bir şekilde çıktın yataktan kahvaltı o bu derken dışarı adımını attın hava buz. Hızlı adımlar ile arabana gidiyor ve marşa basıyorsun. Camlar çözülsün hem araba da biraz ısınsın diye bekledin, arabaya bindin hararet kıpırdamamış bile.

Yolda giderken gözler hep hararette, azıcık kıpırdasa da kaloriferi açsam diye ama yok. O lanet olası hararet kıpırdamıyor. Daha hızlı ısınsın diye kalorifer de kapalı, donuyorsun.

Artık gideceğin yere varmana 10 dakika kala hararet hareket ediyor da en azından ellerini falan ısıtabiliyorsun.

Sonuç olarak geç ısınır, sizin de ısınmanıza engel olur.
kışın ortasında şirket arabasında yaşadığım, beni benden alan, donmama sebep olan mevzu.

arkadaş ısınmıyor işte, kim ne derse desin ısınmıyor. 15 kilometre yol gittikten sonra biraz kendine geliyor ama o kadar. donuyorum, hayvan gibi üşüyorum ama içinde olduğum alet neredeyse 100k tl eden bir alet. sevmiyorum dizelleri, sevmeyeceği m de.
Birde soğuklarda traktör gibi ses çıkarır.
Pompa başında cebimi yakmasındansa araba içinde götümü dondurmasını tercih edeceğim için beni üzmeyen durum.
almanya'da pek yaşamadığım olay. nedenine gelince, burada kimsecikler dizel motorlu otomobil kullanmıyorlar. hatta kullananlara da biraz 'enayi' gözü ile bakılıyor. tabii ki burada işin içinde emisyon kısıtlamaları falan da var. ama bildiğim kadarıyla türkiye'de de yakın zamanda dizel litre fiyatı ile benzinin litre fiyatının eşitlenmesi öngörülüyor.
Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 1.5 sene kadar Benimle oldu ve fabrikasyon çift ısıtıcısı sayesinde maksimum 4. 5. Km'de cayır cayır sıcak üflerdi.
Şimdi de tbi versiyonunu kullanıyorum ve benzinli araba nimetlerinden bir diğerini daha kış soğuğunda zevkle tadıyorum.
Bu soğuk kış günlerinde her arabaya bindiğimde dizel motorlara sövmeme neden olan durum. Üç gün önce dışarıda bir işimi hallettikten sonra park ettiğim arabama bindim. Zaten yapım gereği çabuk üşürüm, bir de buz gibi arabanın içine binip yola çıktım. Bıraktığımda hararet göstergesi biraz yukarıdaydı. Biraz gidince hemen yükseldi,bende biraz ısınayım diye klimayı açtım. Işıklarda beklerken ibrenin aşağı doğru düştüğünü gördüm ve klimayı kapadım. Daha sonra E5 te giderken bacaklarımın titrediğini farkettim. Resmen aragaz vererek yolda gidiyordum. İşte o anda bir sonraki arabayı ne olursa olsun benzinli almaya karar verdim.
Elektrikli araçlar gelicek ve bu sorun da ortadan kalkmış olucak..
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri