Kış aylarında arabanın içinde tir tir titreyince anladığınız durum.
Dizel motorlar, çalışma prensiplerinden dolayı geç ısınırlar.

Kabine sıcak hava basması için ısınmış olması gereken motor hala soğuk olduğundan hem siz hem de o buz gibidir.

Dizel bir araba sahibi iseniz sabah ilk çalıştırmada montunuzu ve berenizi çıkarmayınız. Yaklaşık 15 kilometre soğukta yolculuk edeceksiniz.
Ankara gibi bir yerde yaşıyorsanız eğer çok çekeceğiniz durum. Tam 25 kilometre motorumun ısınmadığını bilirim. Mont, bere hatta atkıyı çıkartamazdım. Sonra ön ızgaraya karton koydum ki sıcak hava içeride kalsın diye, 10 kilometreye kadar düşürmüştüm ısınma süresini.

O gün bugündür dizel araba almam, o soğukta neler çektim bir ben bilirim.
Hayattan soğutan olay.

2007 fiat punto 1.3 mjet ile arada şirkete gidiyorum. Hayal edin Pazartesi sabahı, hava buz gibi, alarm çalmış uyanmışsınız. Lanet olası yataktan çıkmak zaten dert, yatağın içi sıcacık, insanın çıkası gelmiyor.

Bir şekilde çıktın yataktan kahvaltı o bu derken dışarı adımını attın hava buz. Hızlı adımlar ile arabana gidiyor ve marşa basıyorsun. Camlar çözülsün hem araba da biraz ısınsın diye bekledin, arabaya bindin hararet kıpırdamamış bile.

Yolda giderken gözler hep hararette, azıcık kıpırdasa da kaloriferi açsam diye ama yok. O lanet olası hararet kıpırdamıyor. Daha hızlı ısınsın diye kalorifer de kapalı, donuyorsun.

Artık gideceğin yere varmana 10 dakika kala hararet hareket ediyor da en azından ellerini falan ısıtabiliyorsun.

Sonuç olarak geç ısınır, sizin de ısınmanıza engel olur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri