Yanılıyor muyum bilmiyorum ama dizel motorlu araçların agresif kullanıldığında uzun vadede daha az yaktığını düşünüyorum. Lineadan örnek verecek olursam; ilk aldığımızda az yaksın diye mümkün mertebe düşük devirde kullanmaya çalıştık ortalama 5.5 litreden aşağı inmedi. Satmamıza yakın nasıl olsa satıcaz biraz basalım dedik ve şaşırtıcı şekilde 4.5 litreye düştü yakıt sarfiyatı. Şirket araçlarına da aynı durumu görüyorum. O kadar hor kullanılmalarına rağmen az yakıyorlar. Nasıl bir çelişkidir anlayamadım.
dizel duster ile 14-15 litreleri, bir depo ile(55lt) 300km sonra bittigini gordu bu gozler diyerek katilmadigim onermedir.

dizeli devirli kullanmak lazim. dusuk kullandiginda da cok yakar, yuksek kullandiginda da.


Valla entry'i okuduktan sonra kafamı karıştı.Ama motora+turboya zararlı oldugunu düşündügüm durum valla iyi bir açıklaması olan bir arkadaş umarım açıklayıcı bir yorum yapar çok merak ettım ^^
araclarimizi bu sekilde genelleyemeyiz. her aracin tarzi farklidir benzin dizel fark etmez. fakat illa bir genelleme yapacaksak araclar maksimum torku ve beygiri verdigi devirde az yakarlar. arac verilerinde bu yazar. mesela cogu tdi 1750-3000 devir arasinda maks torku verir. 1750 devrin altina dusmeyecek sekilde en dusuk viteste kullanmak bence en mantikli harekettir. arac bilgileri sozlugun teknik bilgiler bolumunde yer aliyor.
Aslında genellemesi bazı dizel otomobillerle ne yaparsanız yapın fazla yakmamaları olabilir. Örneğin Amarok v6'yı 3 gün boyunca sıkıştırmama rağmen 12.9 litrelik yakıt tüketim değerini geçmedi. Volvo xc90'la 10 gün geçirdim ve 12.4 litrenin üzerinde tüketim değeri göremedim. Baya da agresif kullandım. Jaguar xe keza öyle fazlaca gazlamama rağmen 10.9 litreyi geçmedi tüketim. Yani agresif kullanınca az yakmaları çok romantik bir önerme olsa da agresif kullanınca dahi bazılarının çok yakmadığı bir gerçek. Özellikle v6 bir motor için örneğin fazlaca sapıtmaya gazlamaya 12 litre çok başarılı bir oran. Yani sakin kullanımda da neredeyse yarısına kadar iniyor bu değerler ama şöyle ki sakin kullanımda xc90 8 litre civarlarında geziyor. Amarok v6 ile şehir içinde sakin kullanımda 6-7 litre görebiliyorsunuz. Jaguar xe ile de şehir içinde sakin kullanımda 6.2 litre görebiliyorsunuz.
Başlığın kısmen doğru olup, verilen örneklerin yanlış olduğu onermedır.

Dizel motorlar yük altındayken daha verimli çalışır şeklinde bir gerçek mevcut. Tabii bunu anlamak modern turbo dızeller ile pek mümkün değil.

Konunun teknik kısmı makalelerden incelenebilir, ancak eski nesil bir dizel kullanma şansınız olursa ki bu zamanda çok zor, konu bir nebze anlaşılabilir. Eskiden kastım, turbosuz, klasik mazot pompalı dızeller. Daha da net örnek 1.8-1.9lt olup 60hp üreten motorlar. Bu araçlar yukluyken boş hallerine göre daha sessiz oluyor, özellikle düşük vıteslerde rolantıden itibaren daha güzel bir çekiş sunuyorlar. Bu guc/hacım oranıyla neyi çekiyorlar demeyin, baya baya gıdıyorlar. Üstelik yeni nesillere yakın yakıt tuketımıyle, ama onlardan çok daha sorunsuz sekılde.

Yeni nesil turbo dızellerde bunu farketmek çok zor. Çünkü siz gaza bastıkca turbo basıncı artıyor, sılındıre daha çok hava giriyor, bunu ölçen ecu daha çok yakıt gönderiyor. O yüzden yeni makineler bastıkca it gibi gidiyor ama aynı oranda tüketim de artıyor. Nihayetinde başlıkta yazan onermeyı yeni nesil turbodızelınızde denersenız elinize geçecek şey olsa olsa iki haneli ortalama tüketim olur.
bunlar da ilginizi çekebilir