Kişiden kişiye göre değişen bir tercih. Ancak size canlı canlı somut örneklerle geldim. Üniversite arkadaş çevremden iki kişi araç tercih zamanı bana danıştılar. F/P olarak beğendiğim ve sıfır almak istedikleri için bütçelerine uygun olarak Seat Leon önerisinde bulundum kendilerine.

Tarih 2015 Aralık ayı, Birisi Leon 1.4 TSI 125 hp FR paket + Multimedya paketiyle birlikte 68bin TL'ye aldı aracını. Diğeri de Leon 1.6 TDI 110 hp + bi kaç paket ekletti FR gibi görünmesi için 79bin TL tuttu. Görüldüğü üzere arada tam tamına 11bin TL fark var.

Gelelim kilometrelere benzinli tercih eden arkadaş 8 ayda 4150km yol yapmış ve bunun ortalaması 7.5 litre diyelim. (Ki İzmir trafiğinde 6-6,5 ile geziyor). Yani 311 litre benzin almış. Son 8 ay ortalamasıyla Benzine 4.35 dersek (yine fazla değer verdim.) 1,353 TL benzin parası vermiş ilk arkadaşımız.

Dizel tercih eden arkadaş ise 8 aylık dönemde 10bin km yol yapmış. Yine ortalama içinde 5.5 litre diyelim. 3.7 TL dersek motorin ortalamasına Yani bu arkadaşta 2035 TL motorin parası vermiş oldu.

Şimdi karşılaştırma zamanı. Benzinli araç 4bin de 1350TL yaktıysa 10bin km de 3.300TL yakacak. Dizel ise 2.000 TL yaktı. 10bin km de avantajınız 1.300TL oluyor. İlk aracı alırken 11bin TLlik farkı kapatabilmek adına tam olarak dizel aracın 85bin KM yapması gerekiyor ki dizel aldığı için avantaja geçebilmiş olsun. O kilometreye geldiğindeki masraflar / değer kaybı gibi giderleri katmıyorum çünkü her iki araçta da benzer şeyler olacaktır.

Bu hesabı bugün bir araya geldiğimizde gerçekleştirdik. Dizel alan halen ben kafama göre biniyorum istediğim gibi sıkıştırıyorum, canım istediğinde memleketime ne kadar yakar diye düşünmeden gidiyorum diye kendini avutsa da hesap ortada. Söylenilenler gibi senede 25-30bin Km üzeri yol yapıyorsanız sıfır kilometrede dizel araç avantajlı. Ancak senede bu sınırların altındaysanız hem amortisman süreci uzun, hemde dizel aracı alacağınız fiyata daha performanslı benzinlisini tercih edip aradaki farkla gazlayabilirsiniz sayın yazarlar.
tümünü gör
ilgili galeri