Herkesin aklındaki soru işaretidir.
Doğru cevabı bulabilmek için günlerce düşünüyoruz. Aslında cevap çok basit. Sadece o arabaya kaç yıl ve ne kadar bineceğini tahmin etmen gerekli. Ki artık günümüzde benzinli motorlar da oldukça tutucular, bu yüzden dizel almak için vereceğiniz farka genelde değmiyor.
bu karara varmak için
*dizel - benzinli araba fiyat farkı
*dizel - benzinli araba yakıt tüketimi, litre cinsinden tabi ki
*dizel - benzin litre fiyatları
*yıllık yapılan kilometre

bu verilerle denklem güzelce kurulur
Ne farkeder ben hep 100 liralik benzin aliyorum
nedense dizel araba alınca herkes 'çok zengin' olacağını falan düşünüyor.
yahu abim yılda 10.000km bile binmediğin araban dizel olunca ne olacak? sen zaten dizel alırken en az 5.000tl fazladan ödedin, o parayı çıkarman için 10 yıl falan binmen lazım ki sonra kar edesin farkında mısın?
Hala benzinli dedirtendir. Yeni nesil benzinliler downsizing ve turbo ikilisiyle oldukça az yakmaya başlamıştır. Bakım ve masrafı daha az çıkartır. Geriye biraz daha fazla yakması kalır onu da performansı ile egale eder yine galip çıkar denklemden. Ayrıca dizeller euro normları gereği ne yazıkki gerçek potansiyellerini asla gösterememektedir. Malum mazotun atığı fazla ve katalitikti dpf ydi egr ydi derken bir sürü motoru sıkan sisteme maruzlar ve olması gerektiği gibi olamıyorlar hala.
Sık arac kullanan birisi icin kacinilmaz tercih dizeldir.
Dizel kullanicisi olarak yeni nesil turbo benzinli guclu araclara gonlum kaymiyir degil:)
İkinci el alınacaksa (özellikle 150.000 km üstü) dizel otomobillerin pahalı sorunlar çıkarabileceğini de göz önünde tutmak, hesapları buna göre yapmak lazım. Benzinden üç kuruş kazanmaya çalışırken enjektöre 2000-3000 tl harcamak da var.
Ekonomik kaygılarla tercih yapılacaksa araç başında geçirelecek kmler iyi analiz edilmelidir. Eğer her gün 100km üstü yol yapan ve sık seyahat eden biriyseniz dizel motor orta vadede fiyat farkını amorti edecek ve kar etmenizi sağlayacaktır. Aksi durumda benzinli motor seçeneği akla daha yatkındır.
Bir hothatch'e sahipken fark ettiğim olay, evet güzel gidiyordu memnundum falan ama yılda ortalama 22.000 km yapıyordum. Sürüş yapmayı çok seven birisi olarak cebimi yakan olayların başında geldi maalesef. Dizel bir araç aldım. Bu sefer 1 yılda 20.000 km yol yaptım. Bir o kadar paranın cebime kaldığını fark ettim. He bu sizin benzinli aracınızın bir hothatch kadar yakacağı anlamına gelmez tabii ki ama yılda 12.000 km üstü yol yapacaksanız mutlaka ve mutlaka dizel almanızda fayda var. Aynı sürüş zevkini almasanız da konforu alacağınız malum.
Dizel alırken verdiğin farkı hesaba katmak bana pek doğru gelmiyor zira satarken de benzinliden daha pahalıya satıyorsun. Yanlış mı düşünüyorum?
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri